2015-10-03-DSCF1335

Život na volné noze – říjen 2015 – nejnižší příjmy v roce a dva týdny nemoci

Říjen nebyl zrovna nejzdařilejší měsíc v roce. Celý by se dal shrnout do toho co je v nadpisu článku. Dva týdny nemoci a nejnižší příjmy v tomto roce…

V minulém článku jsem zmiňoval že chci zatočit s tou prokrastinací a mizernou produktivitou. Zkoušel jsem si udělat v Google dokumentech tabulku, kde jsem si značil jednotlivé činnosti (např. běh, cvičení atd.) a taky nějaké zhodnocení dne. Vydrželo mi to tři dny, pak se mi nahromadilo tolik práce (měl jsem v tom týdnu nakonec 6 focení) že šly všechny nové pořádky stranou a já byl zaplaven prací. No a v polovině měsíce zůstala spolubydlící doma na antibiotikách a já tušil, že nastane problém. Do pár dnů jsem se taky začal cítit divně no a do toho pár neuvážených piv a problém byl na světě. Nemoc se mi táhla týden a když už to vypadalo že je za mnou, tak byl na řadě náročnější víkend a mě se to zase vrátilo na další týden. Během té doby se mi nahromadilo tolik práce, fotek k úpravě, emailů k vyřízení…že se z toho postupně vzpamatovávám ještě teď. Navíc se v osobním životě odehrávaly dost zásadní změny a já tak neměl na práci ani chuť ani čas. Zakázky jsem naštěstí postupně zpracoval a můžu se pouštět do dalších.

Vzhledem k tomu kolik jsem toho kvůli nemoci v říjnu odpracoval, nemůžu počítat s úplně skvělým startem do listopadu. Naštěstí mám hned ze začátku listopadu domluvených několik zakázek, které snad pokryjou nejnutnější náklady a ve zbytku měsíce se to pak musím snažit dohnat, ať jsem na tom finančně zase dobře.

Co se mi hodně líbilo v tomto měsíci bylo zjištění, kam jsem se za ty roky posunul. Někdy v půlce měsíce mi po zaplacení nájmu a dalších „blbostí“ došly peníze (nepočítám finanční rezervu na kterou nechci sahat). Dříve to pro mě bylo šíleně stresující, byl jsem z toho nervózní a úplně mě to rozhodilo. A teď? Trochu jsem se omezil v útratách a nijak to nehrotil. A ony se ty peníze nějak samy začly objevovat – přišlo několik objednávek na knihu (to pokrylo náklady na jídlo), do toho si klient vybral více fotek než s kolika jsem počítal a ozvala se klientka z dřívějšího focení, kdy si konečně vybrala snímky a já mohl konečně fakturovat.

Všechny ty pády na hubu a neúspěchy z dřívějška zapříčinily, že mě takové věci už nedokážou rozhodit. Ten klid se kterým jsem to bral mě samotného překvapil. A nebyl to takový ten naivní klid, kdy jsem jen doufal že to nějak dobře dopadne. Byl to klid který vycházel z vědomí, že si s tím poradím. Ty zkušenosti, to je prostě něco nenahraditelného, to se nedá odnikud načíst.

Teď se snažím vymyslet, jak naplánovat psaní třetího vydání ebooku a stíhat přitom i ostatní aktivity. Hlavně si musím už dávat pozor na další onemocnění a preventivně se tomu bránit pravidelným cvičením, otužováním a zdravou stravou. V případě podnikání na volné noze je nemoc hodně bolestivá věc – zvlášť pokud nemáte připravené dostatečné finanční rezervy, které vám ty proležené dny pokryjí. Začínám znovu oprašovat TODO list (používám k tomu aplikaci Wunderlist) a snažím se abych v každé volné chvíli udělal alespoň něco z práce, jinak se vždy nahromadí do takové míry, že už je toho na mě moc.

2015-09-20-DSCF9907

Život na volné noze – září 2015

Září nebylo moc zajímavé. Focení jsem moc neměl, moc jsem toho nestihl a přijde mi, že jsem většinu času proflákal. I přesto jsem se ale s příjmy přiblížil aktuální průměrné mzdě. Jenže velká část těchto příjmů pocházela ještě ze zakázek z minulého měsíce a na další měsíc už plánovaných příjmů moc není. Při pohledu na statistiky vidím, že se u mě teď střídají období kdy se v jednom měsíci pohybuju kolem té průměrné mzdy a druhý měsíc je to pak bída. Alespoň od letošního května se to tak pravidelně děje. Zatím je to pohoda, protože v těch lepších měsících alespoň vydělám tolik, že to pokryje ty slabší měsíce – ještě jsem nemusel ani jednou sáhnout na rezervy ze spořícího účtu. Nicméně potřebuju zapracovat na tom, aby byly příjmy stabilnější a hlavně abych v těch lepších měsících vydělal tolik, abych kromě běžných útrat mohl odložit něco stranou a zvětšovat rezervy.

Zakázek sice v měsíci není tolik, ale vzhledem k mým nízkým životním nákladům to stačí na uživení se. Řeším ale trochu nečekaný problém. Ještě loni jsem bojoval skoro o přežití – měl jsem proto motivaci makat, protože když jsem nemakal, tak jsem neměl peníze na nájem, na jídlo ani nic dalšího. Teď žádné vážnější finanční problémy neřeším (maximálně když se opozdí nějaká příchozí platba a sejdou se nečekané výdaje, ale je to záležitost na pár dní). A neskutečně jsem polevil. Přijde mi že všechno mi moc dlouho trvá, všechnu práci natahuju na celý den a ve výsledku stejně nestíhám i když u toho sedím od rána do večera.

Velký problém je i izolace od okolního světa. Jsem zavřený doma, nutím se do práce a po celém dni stráveném u počítače pak stejně nikam nejdu, protože mám pocit že stejně nestíhám a musím pracovat. Spolu se sníženou fyzickou aktivitou (tu odkládám ze stejného důvodu) to vede k depresivním stavům, špatnému spaní a nechuti k práci. Beru to ale jako výzvu, je to něco s čím si budu muset poradit, abych se posunul zase o level dále a příjmy znásobil.

Dávám dohromady plán, jak s tou situací zatočit a zbavit se toho pocitu, že to nezvládám. U mě bude asi problém v tom, že když nemám žádný řád, tak mám tendenci se flákat. Práci natahuju na tak dlouho, jak to jen jde. Proto vymýšlím systém který pro mě bude fungovat a kterým se budu moct řídit. Musí zahrnovat denní cvičení (běh/posilování), omezenou pracovní dobu, pravidelné protahování (především kvůli zádům) a hlavně musí být dostatečně flexibilní. Některé dny mám práci kterou lze dělat kdykoliv (úprava fotek, psaní článků…), jindy ale musím být někde v danou dobu (focení, schůzky). Systém který si chci vytvořit to musí zohledňovat, aby mi například takové večerní focení nerozhodilo celý plán. A taky nesmí být nijak složitý, aby mě to dodržování neodrazovalo a po pár dnech úplně neomrzelo.

Je to boj který musím zvládnout sám. Až se mi podaří celý systém vyladit ke spokojenosti, podělím se o další detaily, třeba to někomu taky pomůže.

Jinak co se týká fotografování, mám radost z toho kam jsem se za těch pár let praxe posunul. V příštím roce budu kompletně měnit ceník, především cenu za profesní portréty a komerční fotografování budu zvyšovat hodně nahoru. Jen ještě musím vymyslet způsob, jak zůstat cenově dostupný i lidem kteří si nemůžou dovolit platit tisíce (myslím tím portréty pro radost, rodinné snímky atd.). Rýsuje se mi v hlavě řešení jak to provést, jen ještě musím doladit detaily (především zjednodušení, aby bylo hned při pohledu na ceník jasné co a jak). Dal jsem si za cíl vydržet do konce roku se stávajícími cenami.

No a protože začíná studené deštivé podzimní počasí, brzo započnu práci na třetím vydání mého ebooku Jak na focení portrétů. Mám v plánu jej hodně rozšířit a kompletně předělat ty ukázkové snímky. Všichni dřívější zákazníci pak dostanou nové rozšířené vydání zdarma ihned po vydání. Na to se hodně těším, zase udělám hromadě lidí radost :) S nástupem chladného počasí už asi nebudu pořádat venkovní workshopy, neumím si to v takových podmínkách představit – modelka by mi po dobu workshopu zmrzla :) Ještě přemýšlím nad nějakým individuálním kurzem pro interiérové portrétování, abych mohl trénovat své lektorské dovednosti i přes zimní období :)

Docela se mi daří zvyšovat počet fanoušků na soc. sítích. Na Facebooku jsem pokořil konečně hranici tisíce fanoušků a na Instagramu už jsem se přehoupl přes 400 followerů. Tento úspěch má i své stinné stránky, v poslední době mi každý den chodí soukromé zprávy od fotografů kteří píšou o rady nebo zhodnocení fotek. Někteří i volají. Většinu zpráv se snažím pečlivě zodpovědět a poradit, ale někdy je to nad mé síly, zvlášť když se zprávy hromadí. Zrovna teď jsem hodně daleko od zero inboxu (aktuálně mám v inboxu 61 zpráv :( ). Ale na druhou stranu jsem rád, mám radost z toho že můžu někomu ve focení pomoct a že se tolika lidem líbí má práce :)

Doufám tedy, že tento report nevyzněl moc depresivně. Vím že v poslední době jsou ty reporty takové slabší, sám mám pocit že se teď měsíce plácám na jednom místě a hodně nutně potřebuju co nejdříve změnu. Jinak se z toho zblázním :)

A jak se dařilo v září vám?

211-DSCF4061-2

Život na volné noze – srpen 2015 – první svatba

Tropické teploty se vrátily a i většina srpna byla nadprůměrně teplá. Celkově to byl takový divný měsíc, když jsem se pouštěl do sepisování tohoto článku, měl jsem takový pocit že jsem nic nedělal, nic jsem nestihl a že to byl celkově tragický měsíc. Když jsem ale začal vzpomínat, tak mi došlo že jsem i něco stihl udělat :)

Začátkem srpna jsem fotil svatbu mým úžasným přátelům. Měl jsem z nich obrovskou radost, ale zároveň z fotografického pohledu jsem z toho byl úplně vystresovaný :) Zásobil jsem se ještě další baterií do foťáku, novými paměťovými kartami a zároveň jsem na svatbu dorazil se dvěma foťáky (půjčil jsem si ještě na testování Fujifilm X100T). Nakonec to dopadlo dobře, přátelé jsou s fotkami spokojení a zdá se, že se líbí i ostatním co je viděli. Byl to ale jeden z nejteplejších dnů v roce, takže to bylo docela peklo stíhat vše fotit a neseknout sebou :)

Pomalu se mi rozrůstá má výbava. Začátkem měsíce jsem si ji celou vyfotil a vznikl tento snímek:

Dále jsem se dostal k focení jedné větší zakázky. Byl jsem osloven celkem na poslední chvíli na nafocení kalendáře pro vzperacky.cz. Šlo o celodenní focení dvaceti slečen, takže to bylo taky docela náročné focení. Ale hodně mě to bavilo, byla to pro mě nová výzva a myslím, že se nám výsledky povedly :)

Kromě toho jsem ještě stihl pár menších zakázek a týdenní pobyt na Moravě. Jen jsem tam jel aniž bych někomu něco říkal – nakonec jsem místo trávení času s přáteli skončil tím, že jsem celé dny proseděl doma a pracoval na úpravě fotek na kalendář.

Obrovská změna pro mě byla změna jména na sociálních sítích. Kompletně jsem se zbavil přezdívky dadajax a na Twitteru, Instagramu, 500px a dalších službách mě najdete už jako @davidnogol. Stejně i tak stará doména dadajax.net už delší dobu není moje. Hodně velkou radost mám z růstu followerů na Instagramu. Aktuálně je to 379 lidí a stále přibývají. Potěšilo mě taky, že Instagram nyní umožňuje sdílení fotek v původním poměru stran bez nutnosti ořezávat. Celkově v téhle soc.síti vidím velký potenciál.

Po finanční stránce nebyl spren nikterak úspěšný, většina příchozích plateb pocházela ještě ze zakázek z července. Ty hlavní náklady to pokrylo, na rezervy jsem sahat nemusel. Na druhou stranu jsem teď tak počítal, a celkem z realizovaných zakázek čekám přes 14000Kč. Takže i v září můžu být v klidu a nemusím se bát, že nebude z čeho žít :) Trochu mě štve, že máme na bytě za minulý rok nedoplatek za vodu. Věděl bych o lepších způsobech, jak ty peníze utratit.

Mrzí mě, že jsem nesehnal dostatečný počet zájemců na sprnový workshop, počasí vyšlo ten den hodně hezky. Asi ještě nejsem ve stavu, kdy bych mohl workshop pořádat každý měsíc. Budu muset zapracovat znovu na Fototipech, abych si zvýšil publicitu a mohl to lépe zpropagovat mezi fotografy.

Co mě dále štve je produktivita. Jednak za to trochu mohly ty horka, pak částečně ta kreativní krize, ale hlavně problémy se spánkem, co se se mnou teď táhnou už několik týdnů. Taky jsem hodně polevil co se týká stravování a cvičení, takže je to jedno s druhým a výsledek je nedostatek energie, nechuť něco dělat a celkově bídný stav a nálada. To je něco, co bych chtěl prioritně vyřešit. Už není problém se tím podnikáním uživit, ale vidím tam velký prostor k růstu. Chce to ale mít více energie, abych ty plány mohl realizovat a jít do toho naplno.

Tak držte palce ať mi to vyjde, abych mohl být i aktivnější co se týká psaní článků a publikování fotek :) Pokud mě ještě nesledujete, mrkněte na můj Twitter profil, nebo na můj Instagram kde najdete vždy aktuality z mého focení a podnikání :)

2015-07-25-DSCF2283

Život na volné noze – červenec 2015 – léto a podnikání

Mám za sebou po dlouhé době vyloženě letní měsíc na volné noze. V červenci bylo hodně dní s nadprůměrnými teplotami, měl jsem cca 10 dnů dovolené a do toho jsem dostal dost nepříjemnou kreativní krizi. I přesto se ale dařilo a po finanční stránce si nemám na co stěžovat. Začátkem července jsem zjistil, že jsem za tento rok vydělal stejně, jako za celý minulý (tedy co se týká hrubých příjmů). V půlce července jsem zjistil, že když spočítám všechny fakturované položky a částky co mi mají přijít na účet, mám do konce srpna vystaráno. A to je něco, s čím jsem se za dobu podnikání ještě nesetkal.

Na jednu stranu je to strašně příjemné vědět, že teď klidně můžu mít měsíc nohy na stole a nehnout ani prstem a stejně budu mít dost peněz na všechny potřebné výdaje. Na druhou stranu jsem dost polevil ve své práci – první týden v červenci byl hodně hektický (některé dny jsem měl i dvě zakázky). Po dovolené na Moravě jsem ale docela zvolnil tempo a po návratu do Prahy na mě dolehla jakási krize. Fotky co jsem fotil mi přišly sice fajn, ale přišlo mi že jsem dlouho neudělal žádnou extra povedenou fotku. A když jsem chtěl jít někoho fotit, tak mě úplně ochromovaly myšlenky na to, že beztak nepořídím žádnou extra fotku. Pomalu se z toho dostávám a snažím se do toho zpátky dostat – abych se zase pro to focení nadchnul.

Nicméně se ukazuje, že živit focením se dá (alespoň v Praze) docela slušně. V červenci jsem si celkem sáhl na částku co jsem měl asi rok před koncem mé programátorské kariéry. A vzhledem k částkám které v poslední době běžně fakturuji mi stačí fotit tak 10x za měsíc a budu se mít více než dobře. Chci tedy najít způsob jak trochu ustálit ten počet zakázek, aby to tolik nekolísalo a jak využít ten volný čas. Zatím to je tak, že buď jsem zahrabaný po uši v práci a nebo pak naopak nemám do čeho píchnout a stresuju, že budu bez zakázek (a kvůli tomu se nemůžu soustředit moc na relax nebo nějakou vlastní práci).

Co se mi líbí je, že už si konečně můžu dovolit občas vyrazit někam ven nemusím úplně stresovat kvůli každé utracené koruně. Jen si musím hlídat abych to nepřeháněl. Ono to není zase tak super strávit třeba odpoledne chozením po Praze. To dáte pár piv, nějaké to kafe, oběd a hned jste o nějaké to pětikilo chudší. Ale je to příjemná změna proti minulému roku, kdy pro mě i jedno kafe bylo drahou záležitostí, kterou jsem si ani nemohl dovolit. Každopádně je to super odměna za odvedenou práci, že si můžu i takhle užívat volného času :)

Bohužel na Fototipy nezbyl žádný čas (ok, kecám – čas byl, ale nějak jsem se do toho psaní vůbec nemohl donutit) :( Ale teď mám půjčený Fujifilm X100T, který testuju pro recenzi. A rád bych zrecenzoval i mé objektivy Fuji 23mm a 18-55mm a k tomu blesk Nissin i40, který jsem si nedávno pořídil. Tak snad brzo portál opět ožije novým obsahem…nechci aby působil tak mrtvě.

2015-06-25-DSCF5122

Život na volné noze – červen 2015 – profesionální fotograf, teď už doopravdy

Zde bych mohl začít stejně jako v minulém díle – měsíc utekl ani nevím jak :) Červen jsem maximálně využil k focení. Chtěl jsem se posunout zase trochu dále, tak jsem si řekl že k tomu musím fotit co nejčastěji. A pokud nebudou zakázky, tak fotit TFP projekty. Fotit i když bude hnusně, když bude horko, když se mi nebude chtít, když budu unavený…fotit, fotit a když nebude čas, ještě fotit. A ono se to povedlo. Ve skutečnosti jsem nefotil nonstop, průměrně to vychází na focení každý druhý den. Ale kdo někdy fotil asi tuší, že ta následná práce s fotkama taky zabere nějaký čas, takže ve výsledku mi věci kolem focení zabraly naprostou většinu času.

Z těch svých fotek mám stále větší a větší radost a všímám si i lepší zpětné vazby od fanoušků a dalších fotografů. I během focení si všímám více detailů a napadají mě zajímavější kompozice a využití daného prostředí. Přijde mi, že s každým focením je to lepší a lepší.

Každopádně to už vypadá, že se opravdu dokážu focením uživit. Šel jsem na to chytře a i když mi to trvalo déle, tak všechny mé kroky se začínají zúročovat. To, jakým způsobem využívám Fototipy k propagaci i sebe jako fotografa, to jak se průběžně starám o kvalitní reference a osobní doporučení… najednou se zákazníci hrnou ze všech stran a já naopak stresuju, abych to vše stíhal :) Musím jen doufat, že zájem lidí o mé fotky nepoleví a naopak se mi bude dařit oslovovat více a více klientů.

Co se týká dalších aktivit v červenci, měl se konat druhý workshop portrétní fotografie. Ale zvolil jsem tentokrát opravdu špatný termín, nakonec ten den měl čas jen jeden fotograf, proto jsem to odsunul na půlku července. Dále jsem připravil kurz na úpravu fotek v Adobe Lightroom, ale ten se mi zatím nepodařilo pořádně zpropagovat. Ještě mám v plánu přeformulovat tu nabídku a zdůraznit výhodu toho, že jde o individuální kurz jen pro jednotlivce – tedy každý si z toho odnese maximum a bude to zaměřené jen na věci, které ho zajímají.

Jinak už se toho moc neudálo. Stihl jsem být pár dní doma na Moravě, zrecenzovat telefon a objektiv a to bude asi tak všechno :) Plán na červenec je naučit se zvládat takové množství focení pokud možno bez stresu. Moc mi nejde plánování a domlouvání jednotlivých událostí a zvlášť když je v tom více lidí (klient, vizážistka, nově i slečna co půjčuje koně na focení…), dost špatně se mi domlouvají termíny a detaily. Pořád v tom mám chaos a ta komunikace mi zabere více času, než by se mi líbilo.

2015-05-29-DSCF0359

Život na volné noze – květen 2015 – první workshop

Květen byl po skoro roční pauze první měsíc, kdy jsem pracoval jen na volné noze. Hodně jsem se bál, že skončím jako loni. Že budu sedět doma na zadku a nebudu vědět co dělat, peníze nebudou a já půjdu zase do mínusu. Ve skutečnosti jsem nevěděl co dříve dělat a měsíc utekl rychleji, než by se mi líbilo. Snažil jsem se věnovat Fototipům, hodně jsem fotil a hlavně jsem uspořádal první portrétní workshop (viz tento článek).

Co mě hodně těší je, že vidím obrovský pokrok oproti minulému roku. To jsem taky plánoval workshop, dokonce jsem vyhlásil termín. Ale vůbec jsem si nevěřil a nakonec jsem workshop ani nijak více nepropagoval a ve výsledku jsem byl rád, že se nikdo nepřihlásil. Letos to bylo jiné – už jsem si více věřil a ve výsledku byli všichni účastníci spokojení. Během workshopu jsem si uvědomil, že už mám fakt dost zkušeností co se týká focení portrétů a mám lidem co předat. Rád bych ještě během tohoto roku vylepšil své „lektorské“ dovednosti, vím že tam mám ještě velké trhliny (hlavně když se snažím nějaký výklad zjednodušit a úplně se do toho zamotám :)).

Po finanční stránce byl květen lehce nadprůměrný. Co je ale lepší je to, že už teď čekám několik plateb za předchozí zakázky, a v podstatě na červen už mám vyděláno skoro na veškeré nejnutnější výdaje. Ale i přesto nechci polevit a chci ještě minimálně znásobit aktuální příjmy. Do konce roku si chci pořídit ještě jeden objektiv (cca 25000Kč) a jeden blesk (necelých 6000Kč), takže mám co dělat :)

Co se mi ale zatím vůbec nedaří je efektivní využití času. Když jsem končil v zaměstnání, těšil jsem se že budu mít konečně na všechno čas. Naopak mi teď přijde, že celé dny jenom pracuju a přesto nic nestíhám. On ten den při práci z domu uteče strašně rychle. I když vstávám brzo ráno, tak než se naděju, už je oběd. Pak k večeru mi přijde že jsem toho moc nestihl tak se ještě snažím vše dohnat. Musím si v tom udělat nějaký systém a hlavně se více časově omezovat v práci na úkolech. Když vím že něco nespěchá, tak se to pak zbytečně protahuje. A navíc začínám mít velký problém s přežíráním…mám tendenci neustále něco jíst když sedím u počítače :)

Takže priority na červen? Stíhat toho více v kratším čase, nesedět celé dny u počítače a častěji chodit ven…

2015-05-23-DSCF8864

Report z mého prvního portrétního workshopu

Včera se uskutečnil můj první fotografický workshop na téma focení portrétů. Něco podobného jsem vymyslel a nabízel už loni, ale protože jsem si tenkrát moc nevěřil, ani jsem to moc nepropagoval a nakonec jsem byl rád, že se nikdo neozval. Letos už to bylo jiné. První tři ze čtyř míst byly obsazeny do týdne. Nakonec se podařilo obsadit všechny čtyři místa a workshop se tak mohl konat.

A jaké jsou z toho dojmy? Popravdě jsem z toho měl maximální obavy. Pocity z toho byly podobné jako když jsem měl poprvé fotit někoho cizího. Už nějak tři dny před dnem D jsem stresoval a nedokázal se soustředit na nic jiného. Do toho mě děsila předpověď počasí, protože to vypadalo, že sobota bude deštivá. V sobotu ráno pak dosáhl stres maximální úrovně a já nebyl schopný ničeho. Celé dopoledne jsem proseděl doma, čuměl do blba a neustále si v hlavě procházel všechny možné situace, vše co chci ten den ostatním fotografům sdělit a jakým způsobem to celé vést. Hodně jsem to celé hrotil, protože jsem nechtěl nikoho z účastníků zklamat.

Jako modelku jsem si vybral Aničku. Nejenom protože je krásná, ale hlavně je na ni spolehnutí a je neuvěřitelně milá a energická osoba. Navíc mezi mými fotkami jsou právě fotky s Aničkou často nejlépe hodnocené. Jak se později ukázalo, tak jsem vybral opravdu správně :)

Jak workshop probíhal

Sraz byl v Kinského zahradě, kde jsem začal probírat nejnutnější teorii kolem nastavení foťáku, ostření, komponování a volbu ohniska. Pak jsem se pustil do vysvětlení toho, jak pracovat s dostupným světlem tak, aby byl focený člověk nasvícen co nejlépe i bez jakéhokoliv dosvětlování bleskem nebo odrazkou. Během toho jsem taky vysvětloval, jak pracovat s focenou osobou a především jak uvolnit vystresované lidi, kteří s focením nemají zkušenosti.

Vystřídali jsme pár zákoutí v Kinského zahradě a pak se vydali vzhůru na Petřín. Protože tam to okolí moc neznám, tak jsem si chvílema nebyl vůbec jistý, kam dojdeme. Cestou nahoru jsme našli pár zajímavých zákoutí, kde jsme se zastavili a pořídili pár snímků. Nahoře na Petříně nám pomaličku začalo vysvítat slunce a snímky byly barevně o něco zajímavější. Bohužel nás vyhnali z jedné hezké zahrady, protože jsme přišli těsně po zavíračce.

Kromě zahrady už na Petříně nebylo moc co fotit, tak jsme se vydali směrem k Pražskému hradu a vyměnili přírodní prostředí za ulice města. Pak se stalo něco neuvěřitelného, slunce vylezlo ještě více a krásně nasvítilo okolní ulice. Sice bylo ještě dost vysoko, ale i tak to byla příjemná změna. Horší to bylo se vstupem do zahrady vedle hradu. Jen co jsme tam vlezli, začli nás zase vyhánět že zavírají. Na zavírací doby jsme měli fakt smůlu. A aby toho nebylo málo, tak nám před nosem zavřeli i hlavní vstupní bránu do hradu, že to máme vzít druhým vchodem.

V okolí hradu bylo hodně zákoutí na focení, takže nebylo nouze o zajímavé prostředí. To už bylo kolem sedmé hodiny a nás opustil jeden ze členů posádky :). V menším počtu jsme pak ještě pokračovali a vybrali si ještě několik míst k focení, až jsme došli k metru Malostranská. Tam jsme udělali ještě posledních pár snímků a rozloučili se.

Mé dojmy

Původně jsem se hodně obával, že to nebudu vůbec zvládat. Nakonec jsem z toho měl ale hodně dobrý pocit. Vím že to nebylo úplně perfektní, je ještě hodně co zlepšovat. Párkrát jsem se trochu zamotal, ve snaze zjednodušit výklad nějaké věci. Občas jsem byl tak zaneprázdněný přemýšlením nad dalšími lokacemi nebo dalším výkladem, že jsem se úplně nesoustředil na to, co se děje aktuálně.

To, jaký byl workshop se ale uvidí podle reakcí všech zúčastněných. Zatím mám první odezvu od Jakuba, který dneska zveřejnil tento status na své fotografické stránce:

Někdy k večeru vypustím na stránku pár fotek z včerejšího workshopu. :) Byla to supr zkušenost.Velký dík patří Davidovi a jeho modelce Aničce.

Posted by Jaccob Photography on Sunday, May 24, 2015

Jsem zvědavý na názory ostatních fotografů a hlavně na fotky, které během včerejšího dne pořídili.

Hodně velkou radost mám z toho, že během celého dne panovala pohodová atmosféra, fotografové si mezi sebou radili, bavili se o foto výbavě, o úpravách a podobně. Navíc byli všichni ohleduplní a dávali si pozor, ať někomu nelezou do záběru. A Libor, který byl ze všech nevíce vybaven, se dokonce i podělil o své objektivy.

Největší díky ale patří Aničce, která celých 5 hodin trpělivě pózovala pěti fotografům a po celou dobu byla milá a hezky usměvavá. Vůbec na ni nebyla ta únava znát. A dokonce na mě byla hodná i přesto, že jsem ji neustále shazoval bundu na zem (to tak dopadá, když svěříte fotografovi bágl s věcmi a bundu…během focení to pořád padalo :)).

Dojmy ostatních fotografů

Zde doplním dojmy ostatních, až mi přijde nějaká zpětná vazba :) Plus pokud budou mít fotografové zájem, uveřejním zde i jejich díla, nebo odkaz na nafocené snímky.

Jakub Čuřík

Kuba své fotky prezentuje na této facebook stránce. Požádal jsem jej o jeho dojmy z workshopu a napsal: „Už když jsem se na tvých stránkách dozvěděl o tom, že plánuješ workshop, byl jsem nadšený. Sledoval jsem tvoje fotky a hodně se mi líbily. Rozhodl jsem se tedy, že se na workshop přihlásím. Co se mi hodně líbilo bylo třeba už jen to, že jsme byli 4. Panovala tak větší pohoda a byl čas na individuální diskuze. Vedení workshopu mi vyhovovalo. Myslím, že i úplný lajk si z toho odnesl hodně cenných informací a svoje fotky zase o něco posunul. Získal jsem spoustu supr tipů a rad. Ať už jak využívat denní světlo, nebo jak správně komunikovat s modelkou, aby byla uvolněná a aby fotky vyšly podle představ. Žádné záporné hodnocení snad ani nejde.. 😀 vážně jsem byl nad míru spokojený.“

DSC_0310DSC_0427DSC_0447-EditDSC_0515DSC_0555DSC_0572DSC_0583DSC_0671-EditDSC_0706DSC_0758DSC_0760DSC_0834DSC_0837

Libor Matějka

Libor přijel na workshop nejvíce vybavený – nejen foto technikou, ale i zkušenostmi. O své dojmy z workshopu se podělil na svém blogu.

Workshop v obrazech

I když jsem se ten den moc nesoustředil na focení a nechtěl jsem ostatním zbytečně překážet, udělal jsem pár snímků ze kterých mám radost. Tady je takový můj průlet celým dnem:

2015-05-23-DSCF86992015-05-23-DSCF95782015-05-23-DSCF95902015-05-23-DSCF87162015-05-23-DSCF95922015-05-23-DSCF87462015-05-23-DSCF87472015-05-23-DSCF87762015-05-23-DSCF87792015-05-23-DSCF87882015-05-23-DSCF87942015-05-23-DSCF87972015-05-23-DSCF88262015-05-23-DSCF88332015-05-23-DSCF88492015-05-23-DSCF88582015-05-23-DSCF88642015-05-23-DSCF96142015-05-23-DSCF9622

Další workshop jsme s Aničkou domluvili na sobotu 27.6. Bude nejspíše probíhat podobným způsobem, jen ještě plánuji jedno vylepšení. Ještě jsem ten termín nevypsal oficiálně, ale v případě zájmu mě kontaktujte už teď.

2015-04-21-DSCF4371

Život na volné noze – duben 2015 – poslední měsíc v zaměstnání

Pokud tenhle blog sledujete déle, už asi víte, že jsem loni zkrachoval a musel jsem si proto najít brigádu, abych se z těch dluhů vysekal a znovu se postavil na nohy. Původně to měla být jen krátká dvouměsíční brigáda, ale protáhla se mi na skoro celý rok, přesněji 10 měsíců. Podnikání jsem nezanedbával, naopak mi z něj vzrostly příjmy a vynášelo mi to více, než v době, kdy jsem jen podnikal. Původně jsem měl v plánu ušetřit pár posledních výplat a udělat si tak rezervu pro případy, že se mi v některých měsících nebude dařit. Jenže po rozhodnutí investovat do nové foto výbavy se můj plán dost změnil a já mam tak rezervu jen na cca jeden měsíc. Koncem dubna mi brigáda skončila a já se tak stávám opět stoprocentním volnonožcem.

Duben byl dost zvláštní měsíc. Dost se na mě už projevoval pocit vyhoření, kdy jsem se po příchodu z práce vůbec nemohl dokopat k jakékoliv smysluplné činnosti. Taky se to projevilo na počtu zakázek a celkově i financích. Pokud nebudu počítat peníze vydělané prodejem staré foto výbavy (což jsem stejně hned poslal na splacení půjčky), tak jsem se v dubnu pohyboval se ziskem kolem nuly. Což mě zároveň dost vyděsilo, protože v dalších měsících si už takové propady příjmů nemůžu vůbec dovolit.

Ohlédnutí za deseti měsíci v zaměstnání

Když jsem loni v červnu nastupoval do zaměstnání na poloviční úvazek, byl jsem na dně psychicky, fyzicky i finančně. Podnikání mi moc nevydělávalo a nevypadalo to, že by se to mělo nějak zásadně změnit. Díky zaměstnání jsem získal nějakou jistotu a mohl se pustit do investic. Pronajal jsem si ateliér, svůj pokoj jsem si taky vybavil k focení, dokoupil jsem si druhý externí blesk. Najednou jsem mohl fotit zakázky, které jsem bez těchto věcí fotit nemohl. Zásadním způsobem se taky změnilo mé porftolio a služby, které nabízím.

I když mi zaměstnání nevydělávalo bůhvíkolik peněz, pokrylo ty nejnutnější výdaje a já se tak nemusel starat, jestli do dalšího měsíce vyjdu nebo ne. Na druhou stranu mi to i přes čtyřhodinový úvazek vzalo větší půlku dne. Dvě hodiny dojíždění, čtyři hodiny v práci a pak ještě doma nějaká doba na to, než jsem se nějak aklimatizoval a změnil přemýšlení zase na svou vlastní práci. Obvykle jsem vstával v 5h, abych ještě před cestou do práce stihl pohnout s vlastními projekty a úkoly. Sice to nejnutnější jsem stíhal, ale s každým dalším měsícem to bylo těžší a těžší. A když se sešlo třeba více focení, seděl jsem dlouho do noci u úpravy fotek a celkově jsem toho moc nenaspal.

Když to ale shrnu, tak těch kladů je více a fakt mi to hodně pomohlo. Trochu mě mrzí, že jsem si z toho nenaspořil větší částku, ale to už teď nezměním. Taky mě mrzí, že kvůli nedostatku času šly úplně stranou Fototipy, kterým dost spadla návštěvnost. Teď budu mít denně o 6h více času, takže to chci zase rozjet a trhnout nějaké rekordy v návštěvnosti.

Plán na další období

Nejdříve chci dát do pořádku vše, co jsem nestíhal za poslední skoro rok. Nahromadilo se mi několik desítek úkolů, různých drobností a to vše mě dost štve. Takže si vše sepisuju a začínám po jednom dodělávat. Taky ještě připravuji detaily k mému prvnímu workshopu, který se bude konat už tento měsíc. Už mám dva přihlášené zájemce a ozvalo se pár dalších lidí, jestli neplánuji workshop i v jiných městech, případně v Praze v dalších měsících. Pokud se bude dařit, rád bych workshop pořádal alespoň jednou měsíčně.

Chci taky realizovat několik mých foto projektů a hlavně pravidelněji a častěji fotit. V dobách bez zakázek TFP projekty, aby bylo co sdílet. Spolu se sdílením chci pak nějak konzistentněji publikovat na všech kanálech a lépe se naučit využívat Instagram, ve kterém vidím dost velký potenciál.

Každopádně si už nemůžu dovolit zopakovat situaci minulého roku. Musím pracovat ještě více, než kdy dříve a hlavně se nenechat odradit menšími neúspěchy. Musím zabránit tomu, abych měl období kdy nebudu schopen nic moc dělat. Musím budovat brand, být vidět a slyšet. Musím se posouvat neustále dále a tvořit lepší a zajímavější snímky než kdy dříve. Za ten rok jsem dost „vyrostl“ a posunul se dál, takže mám mnohem vyšší šanci to dokázat.

Pokud vás zajímá jak dopadnu tentokrát, sledujte tenhle blog :)

2015-03-18-DSCF0039

Život na volné noze – březen 2015 – investice do nové výbavy

Březen byl zajímavý – v první půlce jsem sháněl peníze na nový foťák, v druhé půlce jsem si pak užíval nového foťáku :) Jak jsem psal v předchozím reportu, nakonec si poukaz v únorové akci zakoupili jen 3 lidi. Takže z té akce přišlo jen 9000Kč. Na zbytek výbavy jsem musel vybrat své rezervy a taky si dost velkou část půjčit. Bylo to docela napínavé, protože kamarád od kterého jsem si chtěl půjčit do poslední chvíle nevěděl, jestli ty peníze nebude potřebovat. A další přátelé zrovna neměli dost peněz k dispozici :) Takže jsem se docela dost zapotil a bál jsem se, že nestihnu sehnat dost peněz do skončení cashback akce.

Ukázalo se ale, že mám kolem sebe dost přátel, kteří mi rádi pomůžou. A fantastické rodiče, kteří mi taky pomohli. Dostal jsem nabídky na půjčku i od lidí, od kterých bych to nečekal. Znamenalo by to, že bych si musel půjčit od více osob, což se mi moc nechtělo. Když už mi kamarádka málem posílala peníze, ozval se kámoš že peníze teď fakt nepotřebuje a celou částku hned poslal na účet. Díky tomu jsem si vše stihl koupit ještě s výhodnou slevou a už v půlce března jsem posílal objednávku na Fujifoto.cz :)

Sice jsem se dost zadlužil, ale díky prodeji předchozí techniky a vrácení peněz z cashback akce vše brzo splatím a budu zase bez dluhů. Teď už si můžu naplno užívat novou výbavu :)

Co to ale znamenalo po finanční stránce? Březen 2015 se stal nejztrátovější měsíc za celou dobu mého podnikání. I přesto, že jsem měl (i díky prodeji objektivu) nadprůměrné příjmy, ty výdaje byly prostě moc velké a nedorovnal jsem je. Třeba z focení jsem si vydělal v březnu skoro nejvíc za celou dobu co fotím a to jsem ještě nefakturoval poslední zakázku. Ty peníze co jsem vložil do nové výbavy se mi tak hodně brzo vrátí :)

Pokud jste fotografové, možná vás bude zajímat, proč jsem přešel k Fujifilmu a případně se podívejte na to, co všechno prodávám.

A co se dělo dále? Už nic moc – času bylo docela málo, takže jsem se bohužel nestíhal věnovat ani Fototipům, ani Fujisource. Prodalo se nějakých 16 knih a to je tak asi všechno. Tedy vlastně jen ještě taková zajímavost…v půlce března jsem zjistil, že za tento rok (tedy necelé tři měsíce) jsem si vydělal focením více, než za první polovinu loňského roku (tedy šest měsíců). Příjmy z focení neustále rostou a konečně už dosahují příjemnějších částek. Stačilo vytrvat a nenechat se odradit loňským krachem :) A doufat, že to půjde takhle dále, protože už za měsíc mi končí brigáda a pak už budu zase stoprocentní volnonožec :)

2015-02-13-DSCF1015

Život na volné noze – únor 2015 – jak jsem zkoušel vydělat na nový foťák

Únor byl zvláštní měsíc. Nejenom, že měl málo dnů, ale docela velkou část měsíce jsem byl mimo provoz kvůli angíně. Což mě hodně štve – nejenom že mě to stálo dost času a peněz, ale je to už druhé onemocnění v tomhle roce. Naštěstí díky některým částečně pasivním příjmům mi občas přišla nějaká ta koruna i v momentech, kdy jsem ležel polomrtvý doma :) Co bylo ale v tomhle měsíci nejzajímavější? Rozhodl jsem se pořídit novou výbavu v ceně přes 70000Kč a napadlo mě vyzkoušet trochu odlišný způsob financování.

Uspořádal jsem tedy jakousi crowdfundingovou kampaň, kde jsem nabídl za cenu 3000Kč dva poukazy po deseti fotkách. Omezil jsem to pro 25 lidí a čekal jsem, co se bude dít. Dlouho jsem váhal, jestli to zveřejnit, nebyl jsem si tím vůbec jistý. Ale na druhou stranu jsem si říkal, že těch 25 lidí není moc a že se určitě najde někdo, komu se to bude hodit. Tak jsem to začal sdílet a šířit. Začal jsem někdy 14.února, což byla sobota. Přátelé a známí začli nabídku lajkovat a sdílet, jak na Facebooku tak i na Twitteru. Start vypadal slibně a já čekal první peníze.

První chyba byla v tom, že jsem na webu neměl žádný objednávkový formulář – jen číslo účtu s pokynem k platbě. Takže jsem vůbec netušil, jestli někdo poslal peníze a kolik mi vůbec po víkendu příjde. Doufal jsem, že v první vlně přijdou alespoň tři objednávky a že se díky tomu bude snadněji propagovat další prodej. Bohužel přišlo v první vlně jen těch 3000Kč a pak dlouho nic.

Začal jsem průběžně individuálně s nabídkou oslovovat dřívější klienty, ale spíše jen ty s poslední doby. Přeci jen ještě relativně nedávno jsem fotil za čtvrtinové ceny proti těm současným, takže nabízet dřívějším klientům akční cenu 3000Kč, když posledně platili třeba jen 500Kč, není úplně ideální. Bohužel se nikdo nechytl – většinou momentálně neplánovali žádné focení a ti kdo ano, ti zase pro změnu nechtěli platit takhle předem a narovinu napsali, že se pak objednají třeba v létě za ty běžné ceny.

Po pár dnech, jak se nabídka šířila sociálními sítěmi, se dostala dokonce i na oficiální Facebook stránku Fujifilmu. Což vyvolalo bouři nevole – jak si můžu dovolit žádat o peníze na výbavu. Ozvalo se pár fotografů a fotografek, kde se pohoršovali nad mou nabídkou. Odtamtud se to pak šířilo do další FB skupiny, kde se na mě sletěli další fotografové (viz screenshot). Tam se mi ale docela hezky podařilo změnit původní hejt na konstruktivní diskuzi. Pod příspěvkem na Fujifilm stránce se to ovšem nepodařilo – úroveň diskutéru tam byla na hodně nízké úrovni (bohužel screenshot už jsem před smazáním komentářů nestihl). Na jednu stranu se mi to podařilo celé ustát, aniž bych se začal hádat a urážet ostatní. Ale musím přiznat, že mě to stalo hodně sil a nervů a dost mě to odradilo od dalšího snažení. Dost jsem to ten den řešil a není divu, že druhý den mě už skolila ta angína. Tady je poučení pro příště – snažit se nebrat si nic osobně a být v pohodě. Jakékoliv velké stresy a hrozná nálada zvyšují šanci na onemocnění – což je v případě podnikání velmi drahá záležitost.

Týden uplynul, já měl pořád prodaný jen jeden poukaz a už to začínalo vypadat trapně, když v nabídce poukazu svítilo pořád stejné číslo zbývajících poukazů. Pohrával jsem si s myšlenkou, že abych to trochu nakopl, že bych předstíral další prodeje. Ale na to nějak nemám povahu. I když o nic nejde, tak takhle podvádět se mi vůbec nechce. Tak jsem v týdnu alespoň přidal k nabídce objednávkový formulář, po jehož vyplnění se lidem ukáže výzva k platbě a pošle se jim e-mail.

Během nemoci jsem neměl vůbec sílu ani chuť to dále propagovat, vlastně jsem jen rozeslal pár e-mailů. Teprve pár dní před koncem akce jsem akci upravil a místo 25 lidí jsem to omezil na 5. Pak přišla nová objednávka (bylo to ke konci měsíce) a pár hodin před koncem února jsem ještě nabídku sdílel a přišla další objednávka.

Shrnutí: přišly 3000Kč a mám ještě dvě objednávky z posledních dnů, kdy čekám na zaplacení. Prakticky jsem tím vydělal 3000Kč (raději jsem realista a počítám jen s tím, co opravdu přišlo), teoreticky můžu počítat s 9000Kč za dva týdny. To není špatné, ale na novou výbavu jsem prostě nevydělal a akce končí neúspěchem.

Na druhou stranu jsem docela rád – představa že bych vše prodal a čekalo mě pak 50 focení, ze kterých bych už další peníze neměl mě trochu děsila. Možná i proto jsem byl v propagaci tolik pasivní.

Novou výbavu si ale tak či tak pořídím. Trochu jsem počítal, rozbil prasátko, započítal další výplatu z brigády a ještě nějaký přeplatek na daních a zjistil jsem, že to dám dohromady. Jen se mi kvůli tomu zmenší úspory, které jsem si dělal pro případ, že by se po skončení brigády s podnikáním tolik nedařilo.

Díky téhle akci jsem zjistil, na koho se můžu spolehnout – kdo mi v případě nouze pomůže a podrží mě. Tyhle věci nezapomínám. Stejně tak nezapomínám, kdo se mě snažil stáhnout ke dnu… 😉

Překvapení v podobě FujiSource

Koncem ledna jsem rozjel web FujiSource.com, kde jsem měl ukládat odkazy na zajímavé články k Fuji foťákům a objektivům. Moc jsem nevěděl co od toho čekat, ale zdá se, že se z toho vyvíjí zajímavý projekt. Časově je pro mě hodně nenáročný, v podstatě jen odkazuju na cizí obsah a občas něco sesmolím svou primitivní angličtinou. Zaměřuji se na využití klíčových slov a funguje to. Na to, že jde o nový web si docela rychle získal návštěvnost z Googlu a postupně se to zlepšuje.

Za únor eviduji 889 návštěv a co je mnohem zajímavější – z AdSense má tento web jen cca 5x menší příjmy než Fototipy (které měly 14572 návštěv). V budoucnu to bude snad ještě zajímavější, protože teprve koncem února jsem přidal další reklamní prvky a optimalizoval jejich rozmístění. Myslím že není vůbec nereálné, aby měl web do konce roku podobnou, nebo vyšší návštěvnost než Fototipy a zároveň mnohem vyšší příjmy z AdSense. A to vše při minimálních nárocích na čas :)

Když tedy únor shrnu, tak to nebyl zas tak špatný měsíc, tedy až na tu angínu. Naučil jsem se spoustu nových věcí, podnikáním jsem vydělal tolik, aby mě to uživilo (na výplatu z brigády jsem nemusel vůbec sáhnout), sehnal jsem peníze na nový foťák a hezky jsem odstartoval nový web.

 

 

201502_fuji_akce3

Končím se zrcadlovkama – podpořte mě a získejte dva poukazy na focení

Už delší dobu jsem přemýšlel nad pořízením nové foto výbavy. Od své současné Canon zrcadlovky mě to dlouho lákalo k bezzrcadlovkám Fujifilmu. Dnes jsem se konečně rozhodl, že do toho půjdu. Teď už mi k tomu chybí jen ty finance. Vyjde to na přibližně 70000Kč a mě se do úvěru moc nechce. Zároveň tím, že koupím výbavu teď ušetřím díky cashback akci Fujifilmu kolem 11000Kč. Vyvstala otázka, jak do konce února sehnat peníze.

Napadlo mě, že bych mohl prodávat poukazy na focení a ty, kteří mě v tom podpoří pak odměním příjemným bonusem. Přemýšlel jsem nad několika možnostmi a jako nejlepší se mi jevila nabídka dvou poukazů po deseti fotkách za 3000Kč. Ke kompletnímu přechodu k Fujifilmu tak bude stačit, když nabídkou zaujmu alespoň 24 lidí.

Peníze bych chtěl vybrat nejpozději do konce února a sám jsem zvědavý, jestli se mi to podaří do konce měsíce splnit. Pokud čtete můj blog a sledujete mé postřehy ze života na volné noze, budu moc rád když budete sdílet stránku s nabídkou poukazu. A pokud by se vám zrovna nějaké portréty hodily, nebo byste chtěli obdarovat své blízké, moc mi pomůže když si poukazy koupíte. Uvidíte, že toho nebudete litovat :)

2015-01-07-IMG_6546

Život na volné noze – leden 2015

Plánoval jsem jak začnu hned od začátku roku pořádně makat a jak to vše rozjedu, ale nakonec byl ten začátek spíše takový pozvolný. Hned po Novém roce jsem přijel zpátky do Prahy, abych po několika dnech jel nečekaně zpátky na Moravu. Naštěstí jen na pár dní, ale zpátky jsem si přivezl zase nějakou chřipku. To mě trochu rozhodilo, takže první třetina měsíce moc zajímavá nebyla.

Nicméně jsem nelenil a pracoval na sobě. V prosinci jsem skoro nefotil a učil se nové postupy pro úpravy fotek. Ty jsem naplno využil při letošním focení portrétů. Především se mi podařilo vychytat svícení v domácím ateliéru a to takovým způsobem, že jsem z výsledku hodně nadšený. Placených focení bylo v lednu sice málo, ale když jsem viděl ten pokrok v kvalitě portrétů, hned jsem zase zvýšil ceny.

Přišlo taky pár stovek z vánočního prodeje triček pro fotografy, prodal jsem 16 knih o focení portrétů a prodej reklamních článků na Fototipech přinesl taky nějaký ten peníz. Kromě jiného jsem si ještě dovybavil ateliér novými stativy a deštníky.

Celkem byl tedy leden slabší, ale věřím že další měsíce už se bude dařit lépe. Už jen teď mám ve 4. dni února vyděláno skoro polovinu toho, co za celý leden…a to do toho ještě nepočítám několik plateb, které jsou už na cestě :)

Jo a abych nezapomněl, rozjel jsem nový webový projekt – můj první anglický web FujiSource.com. Vzniklo to tak, že jsem si přál pořídit nový foťák od Fujifilmu se dvěma objektivy. K tomu mi ale chybí něco kolem 70000Kč. Tak jsem přemýšlel jak si na to rychleji vydělat. A pak mi došlo, že se skoro denně hrabu v recenzích, galeriích a fórech týkajících se Fuji foťáků. Tak jsem spojil příjemné s užitečným a začal jsem tvořit jakýsi agregátor různých informací o Fuji foťácích. Zatím jsem na webu pracoval něco kolem 15h čistého času, hodně tam toho chybí. Poslední týden jsem vůbec nestíhal. Už po týdnu má web stálou návštěvnost z vyhledávačů a postupně to roste.

Cílem je otestovat výdělky z anglického webu – přidat affil odkazy na eshopy s fotoaparáty a do toho to proložit AdSense bannery. Většinou tam budu dávat odkazy na různé články, ale plánuji tam napsat i několik vlastních článků. Což bude s mou angličtinou docela tragické :) Po pár měsících uvidím, co web přináší. Pokud se mu nebude moc dařit, prodám ho. Jinak to bude hezký doplněk do mého webového portfolia.

A jaký byl leden pro vás? :)

Aktualizace: úplně jsem zapomněl na to, že jsem v lednu předělal ebook Jak na focení portrétů z původního PDF formátu do e-pubu. Ještě plánuji vytvořit verzi pro Kindle, ale to zatím úspěšně odkládám…

2014-09-20-DSCF9926

Co mi přinesl rok 2014

Nedávno jsem psal shrnutí roku 2013 a ani letos celoroční shrnutí nevynechám. Jen tentokrát to bude dost stručné :) Opět jsem většinu věcí zveřejňoval průběžně po celý rok v seriálu život na volné noze, jen to bylo letos s delšíma pauzama.

Nebylo to ale moc optimistické čtení. První půlrok jsem totiž sotva přežíval a dokonce jsem se i zadlužil. V polovině roku mi došlo, že už to tak dále nejde, tak jsem začal chodit na brigádu. Po zbytek roku jsem se vzpamatovával, splácel všechny dluhy a pracoval na tom, abych zvýšil příjmy z focení, aby mě to co nejdříve plně uživilo. Detaily najdete v tomto článku.

Kromě toho se nic moc nestalo, ale myslím že bude zajímavé se trochu podívat na finanční výsledky v tomto roce a srovnat to s minulým obdobím.

Vývoj zisku za jednotlivé měsíce

zisk_podnikani_2014

Obrat za rok 2014 je o cca 8% menší, než za rok 2013. Zisk je ale o cca 14% větší. Tedy žádná sláva, žádný drastický nárůst a tedy z mého pohledu neúspěch. Zajímavé ale je, že se mi zisk zvýšil teprve když jsem začal chodit do práce. Měl jsem tedy denně cca o 6h méně a i přesto se mi dařilo pracovat na svém podnikání. Jako taková malá cena útěchy je fakt, že ani jeden měsíc v roce 2014 nebyl ztrátový (to už by bylo teď fakt trapné :)).

Nižší zisk v prosinci je způsobený tím, že jsem pracoval jen asi 12 dní, zbytek měsíce jsem si dal trochu pauzu a přemýšlel, co dělat na začátku roku.

Příjmy z focení

přijmy_foceni_2014

Jak se na celkových ziscích podílely příjmy z focení? Alespoň v tomhle ohledu je krásně znatelný rostoucí trend. Až na slabší únor a prosinec se to vyvíjelo dobře. V září jsem si pouhým focením vydělal tolik, aby mě to uživilo. I když to byla taková hraniční částka stačící na pouhé přežití. Naštěstí tam byly i příjmy z dalších oblastí.

Zachránilo mě to, že jsem začal fotit v ateliéru. Bez toho bych měl ty příjmy asi poloviční. Bez ateliéru už bych se fakt neobešel.

Prodej knihy

Můj ebook Jak na focení portrétů si stojí docela dobře. Zisk z prodeje byl +- stejný jako v minulém roce. Je to krásně pasivní příjem. Nedávno jsem zapracoval na prodejním webu knihy a čekám, že příští rok to bude ještě lepší.

Ještě zvažuji, že knihu dále rozšířím a vydám už 3. aktualizované vydání. Mám par témat, které bych chtěl dále rozvést a za ten rok jsem se zase posunul o kus dále, takže tipů na focení lidí mám v zásobě více :) Nicméně i teď dostávám od čtenářů pozitivní reakce, takže jsem moc rád, že kniha lidem pomáhá.

Fototipy

Zisk z Fototipů byl tragický. Letos jsem se jim moc nevěnoval, což bylo na výdělcích dost znát. Celkem byl čistý zisk skoro 6x menší, než v roce 2013. Bylo to taky způsobené tím, že už jsem neprodával přímo bannery, ale používal jsem jen Google AdSense.

Návštěvnost za rok 2014 je o cca 17% vyšší než v předchozím roce. Celkem má web 251643 návštěv oproti 213994 návštěvám v minulém roce. Vychází to tedy na průměrně necelých 21000 návštěv měsíčně.

Eshop Trička pro fotografy

Eshop s tričkama měl letos o cca 40% menší zisk než loni, ale zase jsem pro něj nemusel udělat vůbec nic. Pracnost skoro 0 (tuším že za celý rok jsem odpověděl jen asi na 3 e-maily), takže je to pochopitelné. Příští rok bych měl přijít s novými motivy a hlavně před Vánoci zvýšit propagaci projektu.

Co mi kolik vydělalo

rozdeleni_zisku_2014Dost zajímavé je srovnání toho, z jakých projektů byly mé zisky. Konečně mě focení živí z více než 50%.

Plány na rok 2015

Kromě samozřejmého znásobení příjmů bych chtěl máknout na Fototipech, realizovat několik mých nápadů na fotografické projekty a posunout mou tvorbu. Vím kam bych se chtěl posunout, takže mě čeká jen tvrdá dřina, abych se tam dostal :)

A jaký byl rok 2014 pro vás? Sepsali jste nějaký report? Pokud ano, pošlete odkazy do komentářů, rád si počtu :)

2014-12-04-IMG_4878

Život na volné noze – říjen a listopad 2014

V říjnu jsem zveřejnil shrnutí posledních několika měsíců a pak se zase na nějakou dobu odmlčel. Proto v tomto díle shrnu poslední dva měsíce. událostí moc nebylo, proto to vše shrnu v jediném článku. Co se tedy událo?

Zřízení domácího ateliéru

Začátkem října jsem se přestěhoval do vedlejšího pokoje (bydlím se dvěma spolubydlícími) a získal jsem tak více prostoru. Využil jsem toho a zařídil jsem si doma takový mini ateliér. Obnášelo to pořízení nějaké té výbavy (nový blesk, stativy, deštníky, konstrukce na pozadí, dvě pozadí…) a pak experimentování, co všechno se dá v takových malých prostorech vytvořit. Na této stránce najdete ukázky toho, co jsem tam už nafotil..

Nový prodejní web pro ebook

Někdy se fakt nechápu. Týdny trávím psaním a zlepšováním ebooku o focení portrétů a pak úplně odfláknu prodejní web. Stáhl jsem tenkrát nějakou šablonu od html5up a tu jsem si ohnul k obrazu svému. Jenže nebylo to ono. Bylo tam pořád hodně zbytečného balastu a celkově se mi to moc nelíbilo. Rozhodl jsem se udělat takový experiment – web si vytvořit a nastylovat sám. Moc jsem si od toho nesliboval, protože cokoliv jsem kdy takovým způsobem udělal, dopadlo to hrozně.

Nicméně výsledek dopadl nad mé očekávání. Pro responsivní design jsem použil Bootstrap a celkově jsem se zaměřil především na přehlednost, rychlost a minimalistický přístup. Texty jsou většinou zkopírované z předchozí verze, s těmi jsem totiž docela spokojen (čti: nedokážu zatím vymyslet lepší). Taky jsem přidal jsem mnohem více ukázkových portrétů a zmenšil jsem datovou náročnost stránky, aby se načítala co nejrychleji.

A výsledek? Nový web jsem nasadil koncem října a za listopad mám nejvíce prodejů za celou dobu, co knihu prodávám. Celkem jsem prodal 20 knih a získal jsem jeden sponzorský dar od Honzy Vršinského. Vytvořil jsem nějaké nové bannery, nacpal nějaký peníz do Adwords, spustil remarketingovou kampaň a sledoval, co to udělá s prodejností.

Otázka je, jestli se mi taková prodejnost podaří udržet i nadále. Rád bych to dopracoval k stabilním 50 prodaným kusům měsíčně. I tak je ale prodej ebooku moc hezký pasivní příjem (tedy zas tak úplně pasivní není, příchozí platby na účet nemám úplně automatizované, ale ani tak se moc nenadřu :)).

Díky takovému zvýšení prodejů jsem začal vážně uvažovat o tom, že knihu nechám přeložit a začnu ji nabízet v anglické verzi do celého světa. Dokonce jsem dostal i luxusní cenovou nabídku na překlad. Ale když jsem pak začal studovat změny platné od příštího roku (viz tento článek), asi se na to vykašlu. Musel bych zjišťovat v jaké zemi se nachází zákazník a pokud by byl z EU, musel bych vybrat DPH podle toho, kolik je aktuální DPH v jeho zemi. To bych pak odváděl tady v ČR, ale musel bych ještě 10 let uchovávat důkazy o tom, že zákazník pochází z dané země (IP adresa, jeho banka, země kterou zvolil v objednávkovém formuláři), viz třeba tento článek. Mohl bych to vyřešit třeba prodáváním pomocí nějaké služby, která to bude řešit za mě (třeba SendOwl). I tak to ale zvyšuje náklady na prodej, včetně dalšího administrativního zatížení. A protože nejsem reálně schopný odhadnout, jak by se kniha prodávala v zahraničí, moc se mi to nechce riskovat… :-/

Trička pro fotografy

Poslední asi rok jsem se tomu eshopu vůbec nevěnoval. Sem tam přišla nějaká objednávka, ale nějak jsem tomu nevěnoval pozornost. Zajímavé bylo, jak se v druhé půlce listopadu začly hromadit nové objednávky. Přemýšlel jsem co se stalo a pak mi došlo, že lidi začli nakupovat dárky na Vánoce :) Úplně perfektní na tom je to, že jsem to letos ani nijak nepropagoval. Tyhle příjmy už můžu považovat za úplně pasivní (za celý tenhle rok mi přišel snad jen jediný mail od zákaznice, že ji nejde objednat triko, tak jsem ho objednal za ni).

Tak pokud sháníte dárek pro nějakého fotografa, mrkněte na eshop Trička pro fotografy.

Finance

Poslendí tři měsíce se mi daří držet přibližně stejné zisky. Což je docela fajn, že už to tolik nekolísá, ale nějaký růst by to chtělo. Výhledově bude prosinec slabší, ale leden už by měl být zase zajímavější.

Fototipy

Nejvíce mě štve, že jsem v posledních měsících tolik zanedbával Fototipy. Není vůbec čas ani chuť do psaní, nedaří se mi do toho zase dostat. Když už se rozhodnu něco napsat, tak většinou končím s rozepsaným článkem, který pak stejně zahodím.

Prodloužení brigády

Tak se zdá, že letní brigáda se protáhne až do jara. Což je strašně fajn z hlediska financí, mám tak celkem jistý nějaký příjem. Stejně se ale těším, až budu zase na plný úvazek volnonožec. Zvlášť teď přes zimu se mi práce s podnikáním kombinuje dost těžce. Přijdu domů z práce, dám si oběd a jen co se trochu aklimatizuju tak se začne stmívat a je večer. Týden uteče jak nic a o víkendu se snažím alespoň trochu dočerpat síly. Na tom musím ještě zapracovat.

Co bude dále?

Musím se připravovat na jaro. Sestavit plán jak oslovit a zaujmout další skupinu zákazníků, připravit náplň fotografických kurzů (v poslední době mi přišlo hned několik poptávek na kurz) a hlavně promyslet, jak nějak efektivněji monetizovat Fototipy.

Koncem roku asi udělám ještě nějaké celoroční shrnutí, kde vypíchnu pár nejdůležitějších postřehů z tohoto roku.

2014-07-25-IMG_9093

Život na volné noze – duben až září 2014, aneb jak jsem zkrachoval a znovu se postavil na nohy

Dlouho jsem se odmlčel a přestal jsem publikovat mé dříve pravidelné reporty ze života na volné noze. Mělo to svůj důvod. Stalo se totiž to, čeho jsem se tolik obával. Stačilo několik slabších měsíců, zpoždění plateb za zdravotní a sociální pojištění, zjištění velkého nedoplatku za vodu a energie a k tomu ještě loňský dluh za objektiv. Dlouho jsem si říkal, že to je v pohodě a že to nějak zvládnu. Až do doby, kdy jsem si spočítal, kolik vlastně dlužím. Když jsem zjistil, že už jsem v mínusu přes 20 tisíc a že sotva stíhám platit nejnutnější měsíční náklady, došlo mi, že musím ihned zasáhnout a něco udělat.

Bylo to dost depresivní období, protože jsem poslední rok už jen přežíval a cokoliv jsem vydělal jsem ihned dával pryč na nejnutnější výdaje. Když je to chvíli, člověk nad tím mávne rukou, jenže po několika měsících takového přežívání se začaly objevovat vedlejší příznaky. Snížené sebevědomí, únava, nechuť cokoliv dělat, chybějící motivace a taky něco jako pocit ze sociálního vyloučení (zkuste si zajít s někým ven, třeba na kafe…když se musíte rozhodovat jestli koupit kafe, nebo za stejnou cenu koupíte jídlo na celý den…).

Rozhodl jsem se tedy najít si nějaké zaměstnání. Ti kdo mě znáte asi víte, jak moc jsem asi musel být na dně, že jsem o něčem takovém začal uvažovat :) V tom nejhorším období jsem chvíli zvažoval, jestli s celým tím podnikáním neseknout úplně a nevrátit se do pohodového (a hrozně blbého) života v zaměstnání. Naštěstí jsem se pak trochu vzpamatoval a začal jsem hledat spíše způsoby, jak skloubit obě varianty. A měl jsem hodně velké štěstí, protože se mi podařilo najít pohodovou brigádu na poloviční úvazek.

Jak nové zaměstnání nastartovalo mé podnikání

Samozřejmě že z brigády zase tolik peněz není (k tomu co jsem bral jako programátor to má dost daleko), ale pokryje to velkou část mých měsíčních výdajů, které se mi za poslední roky podařilo hodně snížit. Když k tomu připočtu ještě téměř pasivní příjmy (reklamy, prodej triček, knihy…), tak jsem se dostal měsíčně do plusových částek. Což byla neskutečná úleva – najednou jsem se nemusel obávat že nebudu mít na zaplacení nájmu. Taky už mi nehrozily dny o hladu. Začala se mi vracet síla a chuť pohnout s podnikáním.

Hned jsem udělal věc, kterou jsem odkládal už hodně dlouho. Uzavřel jsem roční smlouvu na pronájem ateliéru a přidal jsem do nabídky ateliérové focení. Upravil jsem nabídku na webu, abych přilákal konkrétní skupinu zákazníků. A ono to vyšlo. Z občasných poptávek na focení se počet zájemců začal zvyšovat a dnes už mi chodí pravidelně několik poptávek týdně (samozřejmě ne všechny se realizují, a někdy trvá domluva s lidma déle). Naštěstí jsem už před létem zvedl ceny, což ke mě teď přitahuje klienty, kteří si váží mé práce a jsou ochotni si zaplatit za kvalitu. Průměrná částka, kterou klientům fakturuji se neustále zvyšuje. A jsou to konečně hodně zajímavé hodnoty. Nedávno jsem třeba fakturoval částku 5000Kč za asi hodinu a půl portrétního focení. A to je cena po skoro 50% slevě :) Díky tomu se nemusím hnát za tím, abych dělal jednu zakázku za druhou, můžu si i vybírat (pár zakázek jsem odmítl, případně jsem doporučil jiného fotografa). Taky můžu fotkám věnovat mnohem více času a pečlivěji je upravovat. Je to i o změně myšlení, protože teď už ty zakázky úplně nutně nepotřebuju k přežití. Díky tomu mi nedělá problémy si říct o více peněz. Dříve jsem se snažil lidi za každou cenu k focení přemluvit, fotil jsem za směšné ceny, ještě k tomu dával slevy a bál jsem se, že o ty zakázky přijdu.

Nakonec to dopadlo tak, že jsem všechny peníze z brigády použil na splácení dluhů. Konečně jsem se vybavil dalším bleskem a později i vlastním fotopozadím, abych si doma udělal mini ateliér. Samotné focení mi pak pokrylo všechny další náklady na život.

prijmy_foceni

Graf příjmů z focení. Ihned po nástupu do zaměstnání se zvýšily natolik, že jsem ten měsíc vydělal více, než kdy předtím. A to i přesto, že jsem půl dne trávil v práci. Částka vydělaná focením za září už bez problémů pokryje všechny mé měsíční výdaje.

Co muselo stranou

Ve focení se sice daří hodně a zdá se, že se to jen zlepšuje. Jen mám teď hodně problémy s volným časem a kvůli jeho nedostatku jsem hodně omezil práci pro můj oblíbený portál Fototipy.cz. Bylo to těžké, ale logické rozhodnutí. Musel jsem se zaměřit na to, co vydělává nejvíce peněz. To co mi teď Fototipy vydělají za měsíc si dokážu vydělat focením za necelou půl hoďku. Dost mě to štve a plánuji s tím něco udělat. Mám v plánu sehnat šikovné externí redaktory pro web, ale momentálně potřebuji vydělané peníze využít jinak. Do té doby se pokusím vymyslet, jak alespoň jednou týdně tvořit zajímavější obsah.

Podnikání není pro každého a za své chyby draze zaplatíte

Do života na volné noze jsem se vrhl po hlavě. Když jsem odešel ze zaměstnání, myslel jsem si, že mě bude živit především provozování Fototipů. Teprve po odchodu ze zaměstnání jsem začal experimentovat s focením lidí – do té doby jsem lidi nefotil skoro vůbec a spíše jsem se tomu vyhýbal. Šel jsem do toho tedy s mylnými předpoklady, aniž bych měl nějaký záložní plán. Kariéru portrétního fotografa jsem začal budovat teprve tehdy, když mi docházely našetřené peníze. A to bylo dost pozdě. Když jsem pak potřeboval peníze pro propagaci, nákup dalšího vybavení, pronájem ateliéru…tak jsem si to prostě nemohl dovolit.

A za své chyby jsem zaplatil. V podstatě jsem si poslední dva roky skoro vůbec neužil, pořád jsem žil ve stresu a došlo i na dny, kdy jsem si nemohl dovolit ani jídlo (to není myšleno obrazně). Dost se mi zpřetrhaly kontakty s přáteli a známými, protože kvůli nedostatků peněz znamenalo účastnění různých srazů a akcí to, že mě museli ostatní pozvat. Naštěstí mám úžasné přátele, takže jsem úplně sám nezůstal a často jsem byl pozván na jídlo a různé akce. Ale sralo mě to a sralo mě to hodně.

Pokud uděláte špatné rozhodnutí, může se stát, že skončíte bez peněz nebo se dokonce zadlužíte. Kdykoliv můžou klienti přestat chodit, třeba protože váš web vypadne z předních míst ve vyhledávačích. Jsou okolnosti, které ovlivnit můžete a taky ty, které prostě neovlivníte. Podnikání je plné rizik a nástrah a pokud nejste připraveni i na ty stinné stránky, klidně vás to úplně semele.

Nechci tím nikoho odrazovat, ale před začátkem podnikání si pořádně promyslete, co pro to jste schopni obětovat a jestli jste vůbec ochotni přijmout všechny rizika s tím spojené. Není to všechno tak růžové, jak to z různých „success stories“ může vypadat.

Bez rodiny a přátel bych dopadl hůř

Další důležitý bod, který musím vypíchnout je důležitost dobrých vztahů s rodinou a přáteli. Nemít tak skvělé rodiče a několik úžasných přátel, tak bych dopadl hodně špatně a asi bych byl nějakou dobu bez domova. Takže pokud se pouštíte do podnikáni, nejdříve se ujistěte, jestli máte kolem sebe někoho kdo vás podrží i když budete lítat v problémech.

Dobré zdraví je nejdůležitější

Došlo mi, že třeba finanční problémy nejsou zase takový problém. Vždy se to dá nějak vyřešit. Když přijdete o nějaký majetek, nic vážného se nestane. Horší je to ale se zdravím. Kdybych nebyl zdravý a nějak vážně bych onemocněl, byl by to konec. Uvědomil jsem si to ve chvíli, kdy jsem začal pozorovat zhoršení zdravotního stavu – častěji jsem byl nemocný, z nemocí jsem se léčil nějak dlouho (už asi 10 let neberu na běžné nemoci žádné léky, ani nechodím k lékařům) a celkově jsem se necítil moc dobře. Myslím, že se na tom nejvíce podepsal stres a celkový psychický stav (a částečně taky trochu strava, kde jsem se musel trochu odbývat).

Nicméně co tím vším chci říct…když nejde o zdraví, nejde o nic

Mělo to nějaký smysl?

Asi se ptáte, jestli mi vůbec stálo za to takhle bojovat a dlouhou dobu jen tak přežívat. Musím říct, že ty zkušenosti jsou k nezaplacení. Už vím, jak se zachovám v krizových situacích. Navíc jsem získal sebevědomí a vím, že si dokážu poradit a vše nějak vyřešit. Naučil jsem se řešit problémy efektivněji a neutrácet zbytečně peníze. Zaměřuji více pozornost tam, kde to má po finanční stránce smysl a neztrácím čas blbostma, které mě nepřinášejí ani radost, ani peníze.

Zároveň jsem si uvědomil jednu důležitou skutečnost, která se mi bude do budoucna hodně hodit. Není dobré se přehnaně bát krachu a neúspěchu. Stát se to může, ale nejde o žádnou nezvratnou tragédii. Zkrachoval jsem a musel jsem si najít zaměstnání, abych to zvládl. Ani trochu mě to ale neodradilo, naopak jsem získal cenné zkušenosti, které mi v budoucnu pomůžou. Celkově mě celá situace udělala silnějším, než jsem byl. Věci co pro mě ještě před rokem byly problém teď vůbec jako problém nevnímám.

Každopádně to že jsem neuspěl a zkrachoval není nic krásného a hodného následování. Prostě jsem se rozsekal a teď se dávám dohromady. Je lepší se tomu ale vyhnout a poučit se z chyb jiných 😉

2014-07-25-IMG_9093

Jsem prostě tvrdohlavý a to nejen co se týká podnikání. Když si stanovím nějaký cíl, tak si jdu za svým dokud ho nesplním, nebo mě nezaujme více něco jiného. Třeba v létě jsem si dal za cíl vylézt na Lysou horu bosýma nohama. K mé smůle jsem si špatně pamatoval tu cestu nahoru a nečekal jsem, že se z 95% půjde po terénu jako je na vidět této fotce. Nenechal jsem se tím odradit, vydržel jsem trochu bolesti a byl jsem odměněn úžasným pocitem (a taky perfektně promasírovanými chodidly a zpevněnými svaly v chodidlech :)).

„First world problems“ naživo

Život s minimálními příjmy mi přinesl zajímavý pohled na některé věci kolem mě. Došlo mi, jaké kraviny řešíme. Třeba v době, kdy jsem kvůli nedostatku peněz byl den o hladu jsem četl stížnosti, jak někomu udělali espresso do většího hrnečku. Nebo někdo další si stěžoval, jak je hrozné, že v obchodě neměli ten den vůbec čerstvé mléko. A já mezitím přemýšlel, kde sehnat co nejdříve peníze, abych si konečně mohl koupit alespoň blbý chleba :)

Podobných situacích bylo více. Byla to pro mě zajímavá zkušenost, protože i přesto že jsem nikdy nebyl vyloženě bohatý, nikdy jsem neměl finanční problémy. Nikdy dříve jsem třeba nějak neřešil, kolik stojí potraviny co kupuji. Byla to tedy zajímavá zkušenost a alespoň jsem zjistil, jakým způsobem žije mnoho lidí tady v ČR.

Co bude dále?

Ještě nemám úplně vyhráno. Brigáda je jen krátkodobá a po ni už bych se rád věnoval čistě jen podnikání. Do té doby si chci vytvořit finanční rezervu v minimální výši trojnásobku mých měsíčních výdajů. Ideálně chci mít zásoby na půl roku. Stát se může cokoliv a může přijít další horší měsíc s minimem zakázek. Chci na to být připraven, aby mě to už v budoucnu neovlivnilo.

Vše je nyní ale jednodušší. To co jsem dříve vydělával strašně pracně a zdlouhavě jsem teď schopný vydělat s menším úsilím, efektivněji a hlavně rychleji. I přes vyšší částky, které si teď účtuji se ke mě klienti vracejí a doporučují mě dále.

Pokud jsou mé odhady správné, do roka mi bude focení vydělávat více, než kolik jsem si vydělával jako programátor. K tomu mě ale čeká ještě obrovské množství práce – neustále se zlepšovat, pracovat na marketingu a budovat dobré jméno. Díky tomu, co jsem se v posledních měsících naučil, ale vím už jak na to. Mám jasný cíl, vím co bych měl pro jeho dosažení udělat a mám konečně prostředky a sílu k tomu, abych to zvládl.

Ještě nevím, jestli budu psát tyto reporty zase pravidelně. Měli byste o to vůbec ještě zájem?

PS. doba po kterou jsem nepsal reporty je hodně dlouhá a v tomhle jediném díle jsem kvůli délce nemohl pokrýt všechny události, co se staly. Snad jsem nezapomněl zmínit nic důležitého. Pokud vás zajímá něco konkrétního, dejte vědět.

U počítače sedět nebo stát? Co je lepší?

Kvůli silným a dlouho trvajícím problémům se zády jsem se začal více zajímat o to, jak trávit čas u počítače tak, abych si záda dále neničil. Proto jsem před několika měsíci začal experimentovat s prací ve stoje. Jaké jsou výsledky?

Žádná poloha při práci u počítače není zdravá a vhodná.

Největší problém je v tom, že u počítače setrváváte v jedné pozici moc dlouho a navíc s minimem pohybu. Práce ve stoje se to snaží řešit, protože v takovém případě jste nuceni se alespoň trochu hýbat a zapojovat více svalů. Jenže to zase není vhodné pro delší práci a hodí se to spíše na řešení kratších úloh (např. vyřízení pošty). Při dlouhodobější práci se pak ztrácí koncentrace a kvůli únavě klesá produktivita.

Z mých zkušenosti je nejlepší často střídat polohy a pravidelně se protahovat. Práci ve stoje už nepraktikuji, protože kromě výše zmíněných nevýhod je to navíc bez stolu s možností měnit výšku velmi nepraktické. Místo toho jsem přišel na jinou (lepší) možnost. Posledních několik týdnů trávím desítky minut v hlubokém dřepu. Z počátku jsem v něm nevydržel ani minutu a bylo to hodně nepříjemné. Teď v něm vydržím mnohem déle a co více, všímám si těch pozitivních účinku. Při hlubokém dřepu se nádherně protáhne spodní část zad a uleví se kolenům, se kterými jsem měl taky problémy.

Opět je ale potřeba brát v úvahu, že by se poloha při práci měla měnit. Proto střídám klasický sed s dřepem na židli a do toho občas vstanu a celý se ještě protáhnu. Úplně nejlepší by bylo do toho začlenit i práci ve stoje, ale to by bylo možné jedině s výškově nastavitelným stolem.

Informace o hlubokém dřepu se mi hledaly velmi špatně, protože většina materiálu se týkala zdravotních účinků při dřepění na záchodu. Nedávno jsem ale našel skvělý česky psaný článek, kde jsou výhody dřepování krásně vysvětleny. Určitě si jej přečtěte pro více informací a když už tam budete, přečtěte si vše co na blogu najdete, stojí to za to 😉 Článek najdete na blogu petrruzicka.com.

Horší je to v případě, když pracujete někde mezi lidmi v kanceláři, pracovat na židli v dřepu nebude působit nejlépe. V takovém případě alespoň odpočívejte v dřepu kdykoliv to jen bude možné. Pravidelnlě se při práci protahujte a hýbejte se, ať nejste dlouho strnulí v jedné poloze. A určitě neuděláte chybu, když začnete posilovat střed těla. Statická poloha a pasivita ničí tělo. Aktivní přístup pomáhá. V případě problémů si zkuste najít sami optimální řešení, které se pro vaši situaci bude hodit nejvíce.

novefototipy

Jak jsem migroval Fototipy z Drupalu na WordPress

Spustil jsem dnes novou verzi Fototipů. Původní Fototipy běžely na Drupalu ve verzi 6. Když portál vznikal, chtěl jsem vytvořit databázi míst k focení. Časem se ukázalo, že má původní představa je nerealizovatelná, viz tento článek. Nicméně když Fototipy vznikaly, byla volba Drupalu asi nejlepší možnost. V té době jsem se v tom vůbec neorientoval a proto jsem pro realizaci portálu oslovil Honzu Polzera, který má s Drupalem a celkově vývojem webů hodně zkušeností. Důraz byl kladen právě na mapovací funkce, aby mohli uživatelé posílat tipy na místa k focení.

Jenže časem jsem se začal více a více zaměřovat na normální články a v tu chvíli mi začínal být Drupal na obtíž. Je to sice skvělý systém, který lze ohnout podle vlastních požadavků. Ale je to až moc velký a komplikovaný systém, který je dost pomalý a ne úplně uživatelsky přívětivý. Pro publikování článku mi začal být Drupal na obtíž, když jsem to srovnal s weby co mi běží na WordPressu. Navíc mi přijde údržba a aktualizace WordPressu mnohem snadnější, a taky těch pluginů šablon je k dispozici mnohem více. Proto jsem se rozhodl Fototipy převést na WordPress.

Nejdříve jsem hledal vhodnou šablonu. Původně jsem chtěl koupit nějakou prémiovou šablonu z ThemeForestu, ale nakonec jsem narazil na free šablonu Hueman, která mě nadchla. Přesně něco podobného jsem hledal. Šablona je responzivní, sloupec s obsahem je dostatečně široký a celkově je krásně minimalistická bez rušivých prvků. Když jsem si byl jistý šablonou, přišla na řadu migrace dat.

Uživatelské účty (cca 500 uživatelů) jsem vyexportoval z databáze a do WordPressu naimportoval pomocí pluginu Import from CSV. Oba redakční systémy pracují s hesly stejně, díky tomu si uživatelé po migraci nemusí měnit hesla. Horší to bylo s importním pluginem, který hashe z CSV souboru znovu zahashoval. Proto jsem v rychlosti v LibreOfficu CSV soubor editoval a jednoduše jsem z řádků udělal updatovací dotazy pro SQL, kde jsem hesla v databázi napevno nastavil.

Nejhorší byly ale články, které jsem migroval ručně. Hodně jsem ale vybíral co přenesu a co ne. Řídil jsem se pohledem na návštěvnost jednotlivých článků a články s mizernou návštěvností jsem nechal být. Zdlouhavé bylo nové formátování textu a vkládání obrázků. Snadná, ale nudná a monotónní práce.

Připravoval jsem si redirect řetězce do .htaccess souboru, abych mohl přesměrovat ze starých url na nové a neztratil tak návštěvnost ze starých odkazů. Tahle činnost se ukázala jako zbytečná, protože wordpress díky stejnému názvu stránek spolehlivě přesměruje z původní adresy na novou (poslední část url je stejná, liši se část mezi doménou a názvem článku).

Otázka je, jak se tahle změna projeví. Odstranil jsem více než polovinu obsahu a úplně změnil koncept celého webu. Jsem hodně zvědavý co to udělá v dohledné době s návštěvností a jak se změní výdělky z AdSense. Při migraci článků mi došlo, jak málo kvalitního obsahu na webu je. Což je problém, ale naštěstí mě napadlo hned několik nových článků, které budu chtít v dohledné době zpracovat.

Který redakční systém používáte vy?

IMG_0049

Život na volné noze – březen 2014

Únor byl neskutečně špatný měsíc, naštěstí jsem to v březnu změnil k lepšímu.

Focení

V březnu jsem se nejvíce věnoval focení. Uskutečnil jsem 14 focení, z toho 11 placených. Můj dlouhodobý plán hezky vychází a mě se začínají zvyšovat počty zájemců. Taky se začínají zvyšovat částky, které fakturuji. V tomto měsíci jedna faktura za focení přesáhla částku 3500Kč (sice jsem hned litr dal za pronájem ateliéru, ale i tak hezký výsledek za necelé dvě hoďky portrétování, žádný stres, pohoda :)).

Příjemné na tom všem je, že ještě ani pořádně nezačalo jaro a mě se takhle hromadí poptávky na focení. Pokud se něco hodně neposere, čekám v následujícím měsíci ještě větší zájem o focení.

Fototipy

Fototipy jsem bohužel tento měsíc docela zanedbával. Za březen měly 22 852 návštěv (28 500 za únor). Příjmy z Adsense byly na druhou stranu +- stejné, takže po finanční stránce žádný rozdíl. Trochu mě to štve, zvlášť protože jsem se minulý měsíc tak hezky rozjel a návštěvnost hezky zvýšil. Jen teď v březnu nebylo moc času (samé focení, do toho jsem byl týden nemocný a navíc jsem pracoval na jednom projektu).

Průser je, že jsem na celý portál sám. Budu muset v nejbližší době (jen co budou nějaké peníze navíc) sehnat další autory, sám na to prostě nestačím a nedokážu psát pravidelně.

Finance

Začátek měsíce byl dost náročný, dokonce jsem si musel půjčit, abych mohl pořídit vybavení k realizaci jedné zakázky. Naštěstí půjčka byla hned na druhý týden splacena, začaly mi chodit peníze z realizovaných zakázek a zbytek měsíce byl docela pohodový. Zisk oproti únoru téměř pětinásobný. Navíc jsem ještě 4 focení nefakturoval a čekám teď několik plateb z různých stran (reklamy, eshop atd.), takže už teď mám na duben jisté větší příjmy, než za celý březen :)

zisky201403

Pokud vše půjde podle plánu, podaří se mi v průběhu dubna splatit veškeré dluhy a zároveň trhnout rekord ve výši měsíčních zisků. Podaří se mi to? To uvidíme za měsíc :)

IMG_5786

Život na volné noze – únor 2014

Po docela povedeném lednu přišel šíleně depresivní a neúspěšný únor. Díky absenci finančních záloh a nedostatku fotografických zakázek a dalších příjmů jsem se najednou ocitl bez peněz. Nebylo na nájem, nebylo na jídlo…nebylo na nic. Proto jsem realizoval krizový plán a měsíc jsem s odřenýma ušima přečkal. Více než týden jsem pobýval na Moravě a pracoval na Fototipech.

Fototipy

Konečně se mi podařilo realizovat můj dávno stanovený cíl. Průměrná denní návštěvnost byla přes 1000 návštěv. Celkem měly Fototipy za únor 28 500 návštěv (v lednu  24 686). Taky jsem překonal rekord v denní návštěvnosti. 16. února měly Fototipy 3554 návštěv.

Dále jsem začal pracovat na zlepšení monetizace pomocí Google Adsense. Rozhodl jsem se že se stanu identifikovanou osobou, abych to mohl používat bez prostředníka, který by byl plátce, nebo identifikovanou osobou. Bohužel jsem narazil na odpor ze strany úřednice na finančním úřadě, která mě odmítla zaregistrovat. I přes mé protesty jsem se dozvěděl, že mě může registrovat teprve až ji doložím buď smlouvu, nebo první fakturu. Prý mě pak zpětně zaregistruje.

Na výdělcích z Adsense musím ještě hodně zapracovat. Vůbec se mi nelíbí.

Focení

Za únor jsem realizoval jen dvě zakázky.  Shodou okolností šlo zrovna o dva chlapy (letos fotím snad častěji chlapy, nevím co se to děje, že se najednou tolik ozývají :)). Moc aktivní jsem nebyl ani s focením pro sebe, fotil jsem jen 3x.

Zdá se ale, že ta současná krize podněcuje mou kreativitu co se týká fotografování. Dostal jsem už několik zajímavých nápadů na snímky a v blízké době je začnu postupně realizovat.

Finance

Co se týká únorových zisků, byly šíleně nízké. Pokud vše půjde bez problémů, tak už jen první týden v březnu vydělám více než za celý únor. Bohužel příjmy nemám ještě stabilizované a díky absenci nějakých zásob mi podobné výpadky v příjmech dokážou docela zkomplikovat život.

Daňová_evidence201402

 

Teď jen nezbývá než to horší období vydržet. Na jaro chystám rovnou několik plánů (z nichž nejsou ještě všechny jisté). Hlavně bude mnohem jednodušší focení venku a na to se už několik posledních týdnů připravuju.

IMG_4502

Život na volné noze – leden 2014

Rok 2014 začal docela dobře:

Fototipy

Protože venku nebylo úplně ideální počasí na focení, zaměřil jsem energii a čas do zlepšování Fototipů. Udělal jsem několik úprav a změn na webu a hlavně se pořádně pustil do psaní a publikování nového obsahu. A jak to dopadlo? V lednu 2014 měly Fototipy rekordní návštěvnost – celých 24 686 návštěv, což je oproti prosincovým 16 593 skoro 50% nárůst. Pokořil jsem tak červenec 2013, kdy měly Fototipy 24630 návštěv, od té doby to šlo pak dolů.

Nepracoval jsem jen na zvýšení návštěvnosti, ale hlavně na zvýšení zisků z projektu. Po roce jsem opět začal experimentovat s Adsense (díky známému, který je plátce DPH) a protože jsem zjistil, že se to konečně vyplatí, tak se v průběhu února zaregistruju jako identifikovaná osoba a budu to mít už na sebe.

Teď stačí jen pokračovat v nastoleném tempu a brzo se dostanu na hranici 100000 návštěv za měsíc.

Focení

Počasí moc nepřálo focení portrétů a několik zakázek jsem musel přesunout na neurčito. Začátkem měsíce jsem ale stihl dvě zakázky, obě ještě za loňské ceny před zdražením…ale i přesto jsem pokaždé fakturoval přes 1000Kč :) A co více, z poslední zakázky jsem dostal „dýško“ v hodnotě skoro 500Kč. To mě fakt hodně moc potěšilo :)

Párkrát jsem byl fotit, nějaké fotky najdete na mém fotografickém blogu.

Finance

Nebýt dvou příchozích plateb za práce odvedené ještě v minulém roce, byl by leden dost slabý co se týká příjmů. Ale v porovnání s předchozími měsíci jsem si nevedl tolik špatně a rozhodně jsem skončil vysoko nad loňským průměrem. Viz graf:

Daňová_evidence_201401

 

Takže tento rok jsem započal dost úspěšně. Stačí teď trochu optimalizovat weby, připravit se na jarní období a myslím, že v dalších měsících už nebude hrozit finanční krize :)

1. stránka z celkem 712345...Poslední »