2015-02-13-DSCF1015

Život na volné noze – únor 2015 – jak jsem zkoušel vydělat na nový foťák

Únor byl zvláštní měsíc. Nejenom, že měl málo dnů, ale docela velkou část měsíce jsem byl mimo provoz kvůli angíně. Což mě hodně štve – nejenom že mě to stálo dost času a peněz, ale je to už druhé onemocnění v tomhle roce. Naštěstí díky některým částečně pasivním příjmům mi občas přišla nějaká ta koruna i v momentech, kdy jsem ležel polomrtvý doma :) Co bylo ale v tomhle měsíci nejzajímavější? Rozhodl jsem se pořídit novou výbavu v ceně přes 70000Kč a napadlo mě vyzkoušet trochu odlišný způsob financování.

Uspořádal jsem tedy jakousi crowdfundingovou kampaň, kde jsem nabídl za cenu 3000Kč dva poukazy po deseti fotkách. Omezil jsem to pro 25 lidí a čekal jsem, co se bude dít. Dlouho jsem váhal, jestli to zveřejnit, nebyl jsem si tím vůbec jistý. Ale na druhou stranu jsem si říkal, že těch 25 lidí není moc a že se určitě najde někdo, komu se to bude hodit. Tak jsem to začal sdílet a šířit. Začal jsem někdy 14.února, což byla sobota. Přátelé a známí začli nabídku lajkovat a sdílet, jak na Facebooku tak i na Twitteru. Start vypadal slibně a já čekal první peníze.

První chyba byla v tom, že jsem na webu neměl žádný objednávkový formulář – jen číslo účtu s pokynem k platbě. Takže jsem vůbec netušil, jestli někdo poslal peníze a kolik mi vůbec po víkendu příjde. Doufal jsem, že v první vlně přijdou alespoň tři objednávky a že se díky tomu bude snadněji propagovat další prodej. Bohužel přišlo v první vlně jen těch 3000Kč a pak dlouho nic.

Začal jsem průběžně individuálně s nabídkou oslovovat dřívější klienty, ale spíše jen ty s poslední doby. Přeci jen ještě relativně nedávno jsem fotil za čtvrtinové ceny proti těm současným, takže nabízet dřívějším klientům akční cenu 3000Kč, když posledně platili třeba jen 500Kč, není úplně ideální. Bohužel se nikdo nechytl – většinou momentálně neplánovali žádné focení a ti kdo ano, ti zase pro změnu nechtěli platit takhle předem a narovinu napsali, že se pak objednají třeba v létě za ty běžné ceny.

Po pár dnech, jak se nabídka šířila sociálními sítěmi, se dostala dokonce i na oficiální Facebook stránku Fujifilmu. Což vyvolalo bouři nevole – jak si můžu dovolit žádat o peníze na výbavu. Ozvalo se pár fotografů a fotografek, kde se pohoršovali nad mou nabídkou. Odtamtud se to pak šířilo do další FB skupiny, kde se na mě sletěli další fotografové (viz screenshot). Tam se mi ale docela hezky podařilo změnit původní hejt na konstruktivní diskuzi. Pod příspěvkem na Fujifilm stránce se to ovšem nepodařilo – úroveň diskutéru tam byla na hodně nízké úrovni (bohužel screenshot už jsem před smazáním komentářů nestihl). Na jednu stranu se mi to podařilo celé ustát, aniž bych se začal hádat a urážet ostatní. Ale musím přiznat, že mě to stalo hodně sil a nervů a dost mě to odradilo od dalšího snažení. Dost jsem to ten den řešil a není divu, že druhý den mě už skolila ta angína. Tady je poučení pro příště – snažit se nebrat si nic osobně a být v pohodě. Jakékoliv velké stresy a hrozná nálada zvyšují šanci na onemocnění – což je v případě podnikání velmi drahá záležitost.

Týden uplynul, já měl pořád prodaný jen jeden poukaz a už to začínalo vypadat trapně, když v nabídce poukazu svítilo pořád stejné číslo zbývajících poukazů. Pohrával jsem si s myšlenkou, že abych to trochu nakopl, že bych předstíral další prodeje. Ale na to nějak nemám povahu. I když o nic nejde, tak takhle podvádět se mi vůbec nechce. Tak jsem v týdnu alespoň přidal k nabídce objednávkový formulář, po jehož vyplnění se lidem ukáže výzva k platbě a pošle se jim e-mail.

Během nemoci jsem neměl vůbec sílu ani chuť to dále propagovat, vlastně jsem jen rozeslal pár e-mailů. Teprve pár dní před koncem akce jsem akci upravil a místo 25 lidí jsem to omezil na 5. Pak přišla nová objednávka (bylo to ke konci měsíce) a pár hodin před koncem února jsem ještě nabídku sdílel a přišla další objednávka.

Shrnutí: přišly 3000Kč a mám ještě dvě objednávky z posledních dnů, kdy čekám na zaplacení. Prakticky jsem tím vydělal 3000Kč (raději jsem realista a počítám jen s tím, co opravdu přišlo), teoreticky můžu počítat s 9000Kč za dva týdny. To není špatné, ale na novou výbavu jsem prostě nevydělal a akce končí neúspěchem.

Na druhou stranu jsem docela rád – představa že bych vše prodal a čekalo mě pak 50 focení, ze kterých bych už další peníze neměl mě trochu děsila. Možná i proto jsem byl v propagaci tolik pasivní.

Novou výbavu si ale tak či tak pořídím. Trochu jsem počítal, rozbil prasátko, započítal další výplatu z brigády a ještě nějaký přeplatek na daních a zjistil jsem, že to dám dohromady. Jen se mi kvůli tomu zmenší úspory, které jsem si dělal pro případ, že by se po skončení brigády s podnikáním tolik nedařilo.

Díky téhle akci jsem zjistil, na koho se můžu spolehnout – kdo mi v případě nouze pomůže a podrží mě. Tyhle věci nezapomínám. Stejně tak nezapomínám, kdo se mě snažil stáhnout ke dnu… ;)

Překvapení v podobě FujiSource

Koncem ledna jsem rozjel web FujiSource.com, kde jsem měl ukládat odkazy na zajímavé články k Fuji foťákům a objektivům. Moc jsem nevěděl co od toho čekat, ale zdá se, že se z toho vyvíjí zajímavý projekt. Časově je pro mě hodně nenáročný, v podstatě jen odkazuju na cizí obsah a občas něco sesmolím svou primitivní angličtinou. Zaměřuji se na využití klíčových slov a funguje to. Na to, že jde o nový web si docela rychle získal návštěvnost z Googlu a postupně se to zlepšuje.

Za únor eviduji 889 návštěv a co je mnohem zajímavější – z AdSense má tento web jen cca 5x menší příjmy než Fototipy (které měly 14572 návštěv). V budoucnu to bude snad ještě zajímavější, protože teprve koncem února jsem přidal další reklamní prvky a optimalizoval jejich rozmístění. Myslím že není vůbec nereálné, aby měl web do konce roku podobnou, nebo vyšší návštěvnost než Fototipy a zároveň mnohem vyšší příjmy z AdSense. A to vše při minimálních nárocích na čas :)

Když tedy únor shrnu, tak to nebyl zas tak špatný měsíc, tedy až na tu angínu. Naučil jsem se spoustu nových věcí, podnikáním jsem vydělal tolik, aby mě to uživilo (na výplatu z brigády jsem nemusel vůbec sáhnout), sehnal jsem peníze na nový foťák a hezky jsem odstartoval nový web.

 

 

201502_fuji_akce3

Končím se zrcadlovkama – podpořte mě a získejte dva poukazy na focení

Už delší dobu jsem přemýšlel nad pořízením nové foto výbavy. Od své současné Canon zrcadlovky mě to dlouho lákalo k bezzrcadlovkám Fujifilmu. Dnes jsem se konečně rozhodl, že do toho půjdu. Teď už mi k tomu chybí jen ty finance. Vyjde to na přibližně 70000Kč a mě se do úvěru moc nechce. Zároveň tím, že koupím výbavu teď ušetřím díky cashback akci Fujifilmu kolem 11000Kč. Vyvstala otázka, jak do konce února sehnat peníze.

Napadlo mě, že bych mohl prodávat poukazy na focení a ty, kteří mě v tom podpoří pak odměním příjemným bonusem. Přemýšlel jsem nad několika možnostmi a jako nejlepší se mi jevila nabídka dvou poukazů po deseti fotkách za 3000Kč. Ke kompletnímu přechodu k Fujifilmu tak bude stačit, když nabídkou zaujmu alespoň 24 lidí.

Peníze bych chtěl vybrat nejpozději do konce února a sám jsem zvědavý, jestli se mi to podaří do konce měsíce splnit. Pokud čtete můj blog a sledujete mé postřehy ze života na volné noze, budu moc rád když budete sdílet stránku s nabídkou poukazu. A pokud by se vám zrovna nějaké portréty hodily, nebo byste chtěli obdarovat své blízké, moc mi pomůže když si poukazy koupíte. Uvidíte, že toho nebudete litovat :)

2015-01-07-IMG_6546

Život na volné noze – leden 2015

Plánoval jsem jak začnu hned od začátku roku pořádně makat a jak to vše rozjedu, ale nakonec byl ten začátek spíše takový pozvolný. Hned po Novém roce jsem přijel zpátky do Prahy, abych po několika dnech jel nečekaně zpátky na Moravu. Naštěstí jen na pár dní, ale zpátky jsem si přivezl zase nějakou chřipku. To mě trochu rozhodilo, takže první třetina měsíce moc zajímavá nebyla.

Nicméně jsem nelenil a pracoval na sobě. V prosinci jsem skoro nefotil a učil se nové postupy pro úpravy fotek. Ty jsem naplno využil při letošním focení portrétů. Především se mi podařilo vychytat svícení v domácím ateliéru a to takovým způsobem, že jsem z výsledku hodně nadšený. Placených focení bylo v lednu sice málo, ale když jsem viděl ten pokrok v kvalitě portrétů, hned jsem zase zvýšil ceny.

Přišlo taky pár stovek z vánočního prodeje triček pro fotografy, prodal jsem 16 knih o focení portrétů a prodej reklamních článků na Fototipech přinesl taky nějaký ten peníz. Kromě jiného jsem si ještě dovybavil ateliér novými stativy a deštníky.

Celkem byl tedy leden slabší, ale věřím že další měsíce už se bude dařit lépe. Už jen teď mám ve 4. dni února vyděláno skoro polovinu toho, co za celý leden…a to do toho ještě nepočítám několik plateb, které jsou už na cestě :)

Jo a abych nezapomněl, rozjel jsem nový webový projekt – můj první anglický web FujiSource.com. Vzniklo to tak, že jsem si přál pořídit nový foťák od Fujifilmu se dvěma objektivy. K tomu mi ale chybí něco kolem 70000Kč. Tak jsem přemýšlel jak si na to rychleji vydělat. A pak mi došlo, že se skoro denně hrabu v recenzích, galeriích a fórech týkajících se Fuji foťáků. Tak jsem spojil příjemné s užitečným a začal jsem tvořit jakýsi agregátor různých informací o Fuji foťácích. Zatím jsem na webu pracoval něco kolem 15h čistého času, hodně tam toho chybí. Poslední týden jsem vůbec nestíhal. Už po týdnu má web stálou návštěvnost z vyhledávačů a postupně to roste.

Cílem je otestovat výdělky z anglického webu – přidat affil odkazy na eshopy s fotoaparáty a do toho to proložit AdSense bannery. Většinou tam budu dávat odkazy na různé články, ale plánuji tam napsat i několik vlastních článků. Což bude s mou angličtinou docela tragické :) Po pár měsících uvidím, co web přináší. Pokud se mu nebude moc dařit, prodám ho. Jinak to bude hezký doplněk do mého webového portfolia.

A jaký byl leden pro vás? :)

Aktualizace: úplně jsem zapomněl na to, že jsem v lednu předělal ebook Jak na focení portrétů z původního PDF formátu do e-pubu. Ještě plánuji vytvořit verzi pro Kindle, ale to zatím úspěšně odkládám…

2014-09-20-DSCF9926

Co mi přinesl rok 2014

Nedávno jsem psal shrnutí roku 2013 a ani letos celoroční shrnutí nevynechám. Jen tentokrát to bude dost stručné :) Opět jsem většinu věcí zveřejňoval průběžně po celý rok v seriálu život na volné noze, jen to bylo letos s delšíma pauzama.

Nebylo to ale moc optimistické čtení. První půlrok jsem totiž sotva přežíval a dokonce jsem se i zadlužil. V polovině roku mi došlo, že už to tak dále nejde, tak jsem začal chodit na brigádu. Po zbytek roku jsem se vzpamatovával, splácel všechny dluhy a pracoval na tom, abych zvýšil příjmy z focení, aby mě to co nejdříve plně uživilo. Detaily najdete v tomto článku.

Kromě toho se nic moc nestalo, ale myslím že bude zajímavé se trochu podívat na finanční výsledky v tomto roce a srovnat to s minulým obdobím.

Vývoj zisku za jednotlivé měsíce

zisk_podnikani_2014

Obrat za rok 2014 je o cca 8% menší, než za rok 2013. Zisk je ale o cca 14% větší. Tedy žádná sláva, žádný drastický nárůst a tedy z mého pohledu neúspěch. Zajímavé ale je, že se mi zisk zvýšil teprve když jsem začal chodit do práce. Měl jsem tedy denně cca o 6h méně a i přesto se mi dařilo pracovat na svém podnikání. Jako taková malá cena útěchy je fakt, že ani jeden měsíc v roce 2014 nebyl ztrátový (to už by bylo teď fakt trapné :)).

Nižší zisk v prosinci je způsobený tím, že jsem pracoval jen asi 12 dní, zbytek měsíce jsem si dal trochu pauzu a přemýšlel, co dělat na začátku roku.

Příjmy z focení

přijmy_foceni_2014

Jak se na celkových ziscích podílely příjmy z focení? Alespoň v tomhle ohledu je krásně znatelný rostoucí trend. Až na slabší únor a prosinec se to vyvíjelo dobře. V září jsem si pouhým focením vydělal tolik, aby mě to uživilo. I když to byla taková hraniční částka stačící na pouhé přežití. Naštěstí tam byly i příjmy z dalších oblastí.

Zachránilo mě to, že jsem začal fotit v ateliéru. Bez toho bych měl ty příjmy asi poloviční. Bez ateliéru už bych se fakt neobešel.

Prodej knihy

Můj ebook Jak na focení portrétů si stojí docela dobře. Zisk z prodeje byl +- stejný jako v minulém roce. Je to krásně pasivní příjem. Nedávno jsem zapracoval na prodejním webu knihy a čekám, že příští rok to bude ještě lepší.

Ještě zvažuji, že knihu dále rozšířím a vydám už 3. aktualizované vydání. Mám par témat, které bych chtěl dále rozvést a za ten rok jsem se zase posunul o kus dále, takže tipů na focení lidí mám v zásobě více :) Nicméně i teď dostávám od čtenářů pozitivní reakce, takže jsem moc rád, že kniha lidem pomáhá.

Fototipy

Zisk z Fototipů byl tragický. Letos jsem se jim moc nevěnoval, což bylo na výdělcích dost znát. Celkem byl čistý zisk skoro 6x menší, než v roce 2013. Bylo to taky způsobené tím, že už jsem neprodával přímo bannery, ale používal jsem jen Google AdSense.

Návštěvnost za rok 2014 je o cca 17% vyšší než v předchozím roce. Celkem má web 251643 návštěv oproti 213994 návštěvám v minulém roce. Vychází to tedy na průměrně necelých 21000 návštěv měsíčně.

Eshop Trička pro fotografy

Eshop s tričkama měl letos o cca 40% menší zisk než loni, ale zase jsem pro něj nemusel udělat vůbec nic. Pracnost skoro 0 (tuším že za celý rok jsem odpověděl jen asi na 3 e-maily), takže je to pochopitelné. Příští rok bych měl přijít s novými motivy a hlavně před Vánoci zvýšit propagaci projektu.

Co mi kolik vydělalo

rozdeleni_zisku_2014Dost zajímavé je srovnání toho, z jakých projektů byly mé zisky. Konečně mě focení živí z více než 50%.

Plány na rok 2015

Kromě samozřejmého znásobení příjmů bych chtěl máknout na Fototipech, realizovat několik mých nápadů na fotografické projekty a posunout mou tvorbu. Vím kam bych se chtěl posunout, takže mě čeká jen tvrdá dřina, abych se tam dostal :)

A jaký byl rok 2014 pro vás? Sepsali jste nějaký report? Pokud ano, pošlete odkazy do komentářů, rád si počtu :)

2014-12-04-IMG_4878

Život na volné noze – říjen a listopad 2014

V říjnu jsem zveřejnil shrnutí posledních několika měsíců a pak se zase na nějakou dobu odmlčel. Proto v tomto díle shrnu poslední dva měsíce. událostí moc nebylo, proto to vše shrnu v jediném článku. Co se tedy událo?

Zřízení domácího ateliéru

Začátkem října jsem se přestěhoval do vedlejšího pokoje (bydlím se dvěma spolubydlícími) a získal jsem tak více prostoru. Využil jsem toho a zařídil jsem si doma takový mini ateliér. Obnášelo to pořízení nějaké té výbavy (nový blesk, stativy, deštníky, konstrukce na pozadí, dvě pozadí…) a pak experimentování, co všechno se dá v takových malých prostorech vytvořit. Na této stránce najdete ukázky toho, co jsem tam už nafotil..

Nový prodejní web pro ebook

Někdy se fakt nechápu. Týdny trávím psaním a zlepšováním ebooku o focení portrétů a pak úplně odfláknu prodejní web. Stáhl jsem tenkrát nějakou šablonu od html5up a tu jsem si ohnul k obrazu svému. Jenže nebylo to ono. Bylo tam pořád hodně zbytečného balastu a celkově se mi to moc nelíbilo. Rozhodl jsem se udělat takový experiment – web si vytvořit a nastylovat sám. Moc jsem si od toho nesliboval, protože cokoliv jsem kdy takovým způsobem udělal, dopadlo to hrozně.

Nicméně výsledek dopadl nad mé očekávání. Pro responsivní design jsem použil Bootstrap a celkově jsem se zaměřil především na přehlednost, rychlost a minimalistický přístup. Texty jsou většinou zkopírované z předchozí verze, s těmi jsem totiž docela spokojen (čti: nedokážu zatím vymyslet lepší). Taky jsem přidal jsem mnohem více ukázkových portrétů a zmenšil jsem datovou náročnost stránky, aby se načítala co nejrychleji.

A výsledek? Nový web jsem nasadil koncem října a za listopad mám nejvíce prodejů za celou dobu, co knihu prodávám. Celkem jsem prodal 20 knih a získal jsem jeden sponzorský dar od Honzy Vršinského. Vytvořil jsem nějaké nové bannery, nacpal nějaký peníz do Adwords, spustil remarketingovou kampaň a sledoval, co to udělá s prodejností.

Otázka je, jestli se mi taková prodejnost podaří udržet i nadále. Rád bych to dopracoval k stabilním 50 prodaným kusům měsíčně. I tak je ale prodej ebooku moc hezký pasivní příjem (tedy zas tak úplně pasivní není, příchozí platby na účet nemám úplně automatizované, ale ani tak se moc nenadřu :)).

Díky takovému zvýšení prodejů jsem začal vážně uvažovat o tom, že knihu nechám přeložit a začnu ji nabízet v anglické verzi do celého světa. Dokonce jsem dostal i luxusní cenovou nabídku na překlad. Ale když jsem pak začal studovat změny platné od příštího roku (viz tento článek), asi se na to vykašlu. Musel bych zjišťovat v jaké zemi se nachází zákazník a pokud by byl z EU, musel bych vybrat DPH podle toho, kolik je aktuální DPH v jeho zemi. To bych pak odváděl tady v ČR, ale musel bych ještě 10 let uchovávat důkazy o tom, že zákazník pochází z dané země (IP adresa, jeho banka, země kterou zvolil v objednávkovém formuláři), viz třeba tento článek. Mohl bych to vyřešit třeba prodáváním pomocí nějaké služby, která to bude řešit za mě (třeba SendOwl). I tak to ale zvyšuje náklady na prodej, včetně dalšího administrativního zatížení. A protože nejsem reálně schopný odhadnout, jak by se kniha prodávala v zahraničí, moc se mi to nechce riskovat… :-/

Trička pro fotografy

Poslední asi rok jsem se tomu eshopu vůbec nevěnoval. Sem tam přišla nějaká objednávka, ale nějak jsem tomu nevěnoval pozornost. Zajímavé bylo, jak se v druhé půlce listopadu začly hromadit nové objednávky. Přemýšlel jsem co se stalo a pak mi došlo, že lidi začli nakupovat dárky na Vánoce :) Úplně perfektní na tom je to, že jsem to letos ani nijak nepropagoval. Tyhle příjmy už můžu považovat za úplně pasivní (za celý tenhle rok mi přišel snad jen jediný mail od zákaznice, že ji nejde objednat triko, tak jsem ho objednal za ni).

Tak pokud sháníte dárek pro nějakého fotografa, mrkněte na eshop Trička pro fotografy.

Finance

Poslendí tři měsíce se mi daří držet přibližně stejné zisky. Což je docela fajn, že už to tolik nekolísá, ale nějaký růst by to chtělo. Výhledově bude prosinec slabší, ale leden už by měl být zase zajímavější.

Fototipy

Nejvíce mě štve, že jsem v posledních měsících tolik zanedbával Fototipy. Není vůbec čas ani chuť do psaní, nedaří se mi do toho zase dostat. Když už se rozhodnu něco napsat, tak většinou končím s rozepsaným článkem, který pak stejně zahodím.

Prodloužení brigády

Tak se zdá, že letní brigáda se protáhne až do jara. Což je strašně fajn z hlediska financí, mám tak celkem jistý nějaký příjem. Stejně se ale těším, až budu zase na plný úvazek volnonožec. Zvlášť teď přes zimu se mi práce s podnikáním kombinuje dost těžce. Přijdu domů z práce, dám si oběd a jen co se trochu aklimatizuju tak se začne stmívat a je večer. Týden uteče jak nic a o víkendu se snažím alespoň trochu dočerpat síly. Na tom musím ještě zapracovat.

Co bude dále?

Musím se připravovat na jaro. Sestavit plán jak oslovit a zaujmout další skupinu zákazníků, připravit náplň fotografických kurzů (v poslední době mi přišlo hned několik poptávek na kurz) a hlavně promyslet, jak nějak efektivněji monetizovat Fototipy.

Koncem roku asi udělám ještě nějaké celoroční shrnutí, kde vypíchnu pár nejdůležitějších postřehů z tohoto roku.

2014-07-25-IMG_9093

Život na volné noze – duben až září 2014, aneb jak jsem zkrachoval a znovu se postavil na nohy

Dlouho jsem se odmlčel a přestal jsem publikovat mé dříve pravidelné reporty ze života na volné noze. Mělo to svůj důvod. Stalo se totiž to, čeho jsem se tolik obával. Stačilo několik slabších měsíců, zpoždění plateb za zdravotní a sociální pojištění, zjištění velkého nedoplatku za vodu a energie a k tomu ještě loňský dluh za objektiv. Dlouho jsem si říkal, že to je v pohodě a že to nějak zvládnu. Až do doby, kdy jsem si spočítal, kolik vlastně dlužím. Když jsem zjistil, že už jsem v mínusu přes 20 tisíc a že sotva stíhám platit nejnutnější měsíční náklady, došlo mi, že musím ihned zasáhnout a něco udělat.

Bylo to dost depresivní období, protože jsem poslední rok už jen přežíval a cokoliv jsem vydělal jsem ihned dával pryč na nejnutnější výdaje. Když je to chvíli, člověk nad tím mávne rukou, jenže po několika měsících takového přežívání se začaly objevovat vedlejší příznaky. Snížené sebevědomí, únava, nechuť cokoliv dělat, chybějící motivace a taky něco jako pocit ze sociálního vyloučení (zkuste si zajít s někým ven, třeba na kafe…když se musíte rozhodovat jestli koupit kafe, nebo za stejnou cenu koupíte jídlo na celý den…).

Rozhodl jsem se tedy najít si nějaké zaměstnání. Ti kdo mě znáte asi víte, jak moc jsem asi musel být na dně, že jsem o něčem takovém začal uvažovat :) V tom nejhorším období jsem chvíli zvažoval, jestli s celým tím podnikáním neseknout úplně a nevrátit se do pohodového (a hrozně blbého) života v zaměstnání. Naštěstí jsem se pak trochu vzpamatoval a začal jsem hledat spíše způsoby, jak skloubit obě varianty. A měl jsem hodně velké štěstí, protože se mi podařilo najít pohodovou brigádu na poloviční úvazek.

Jak nové zaměstnání nastartovalo mé podnikání

Samozřejmě že z brigády zase tolik peněz není (k tomu co jsem bral jako programátor to má dost daleko), ale pokryje to velkou část mých měsíčních výdajů, které se mi za poslední roky podařilo hodně snížit. Když k tomu připočtu ještě téměř pasivní příjmy (reklamy, prodej triček, knihy…), tak jsem se dostal měsíčně do plusových částek. Což byla neskutečná úleva – najednou jsem se nemusel obávat že nebudu mít na zaplacení nájmu. Taky už mi nehrozily dny o hladu. Začala se mi vracet síla a chuť pohnout s podnikáním.

Hned jsem udělal věc, kterou jsem odkládal už hodně dlouho. Uzavřel jsem roční smlouvu na pronájem ateliéru a přidal jsem do nabídky ateliérové focení. Upravil jsem nabídku na webu, abych přilákal konkrétní skupinu zákazníků. A ono to vyšlo. Z občasných poptávek na focení se počet zájemců začal zvyšovat a dnes už mi chodí pravidelně několik poptávek týdně (samozřejmě ne všechny se realizují, a někdy trvá domluva s lidma déle). Naštěstí jsem už před létem zvedl ceny, což ke mě teď přitahuje klienty, kteří si váží mé práce a jsou ochotni si zaplatit za kvalitu. Průměrná částka, kterou klientům fakturuji se neustále zvyšuje. A jsou to konečně hodně zajímavé hodnoty. Nedávno jsem třeba fakturoval částku 5000Kč za asi hodinu a půl portrétního focení. A to je cena po skoro 50% slevě :) Díky tomu se nemusím hnát za tím, abych dělal jednu zakázku za druhou, můžu si i vybírat (pár zakázek jsem odmítl, případně jsem doporučil jiného fotografa). Taky můžu fotkám věnovat mnohem více času a pečlivěji je upravovat. Je to i o změně myšlení, protože teď už ty zakázky úplně nutně nepotřebuju k přežití. Díky tomu mi nedělá problémy si říct o více peněz. Dříve jsem se snažil lidi za každou cenu k focení přemluvit, fotil jsem za směšné ceny, ještě k tomu dával slevy a bál jsem se, že o ty zakázky přijdu.

Nakonec to dopadlo tak, že jsem všechny peníze z brigády použil na splácení dluhů. Konečně jsem se vybavil dalším bleskem a později i vlastním fotopozadím, abych si doma udělal mini ateliér. Samotné focení mi pak pokrylo všechny další náklady na život.

prijmy_foceni

Graf příjmů z focení. Ihned po nástupu do zaměstnání se zvýšily natolik, že jsem ten měsíc vydělal více, než kdy předtím. A to i přesto, že jsem půl dne trávil v práci. Částka vydělaná focením za září už bez problémů pokryje všechny mé měsíční výdaje.

Co muselo stranou

Ve focení se sice daří hodně a zdá se, že se to jen zlepšuje. Jen mám teď hodně problémy s volným časem a kvůli jeho nedostatku jsem hodně omezil práci pro můj oblíbený portál Fototipy.cz. Bylo to těžké, ale logické rozhodnutí. Musel jsem se zaměřit na to, co vydělává nejvíce peněz. To co mi teď Fototipy vydělají za měsíc si dokážu vydělat focením za necelou půl hoďku. Dost mě to štve a plánuji s tím něco udělat. Mám v plánu sehnat šikovné externí redaktory pro web, ale momentálně potřebuji vydělané peníze využít jinak. Do té doby se pokusím vymyslet, jak alespoň jednou týdně tvořit zajímavější obsah.

Podnikání není pro každého a za své chyby draze zaplatíte

Do života na volné noze jsem se vrhl po hlavě. Když jsem odešel ze zaměstnání, myslel jsem si, že mě bude živit především provozování Fototipů. Teprve po odchodu ze zaměstnání jsem začal experimentovat s focením lidí – do té doby jsem lidi nefotil skoro vůbec a spíše jsem se tomu vyhýbal. Šel jsem do toho tedy s mylnými předpoklady, aniž bych měl nějaký záložní plán. Kariéru portrétního fotografa jsem začal budovat teprve tehdy, když mi docházely našetřené peníze. A to bylo dost pozdě. Když jsem pak potřeboval peníze pro propagaci, nákup dalšího vybavení, pronájem ateliéru…tak jsem si to prostě nemohl dovolit.

A za své chyby jsem zaplatil. V podstatě jsem si poslední dva roky skoro vůbec neužil, pořád jsem žil ve stresu a došlo i na dny, kdy jsem si nemohl dovolit ani jídlo (to není myšleno obrazně). Dost se mi zpřetrhaly kontakty s přáteli a známými, protože kvůli nedostatků peněz znamenalo účastnění různých srazů a akcí to, že mě museli ostatní pozvat. Naštěstí mám úžasné přátele, takže jsem úplně sám nezůstal a často jsem byl pozván na jídlo a různé akce. Ale sralo mě to a sralo mě to hodně.

Pokud uděláte špatné rozhodnutí, může se stát, že skončíte bez peněz nebo se dokonce zadlužíte. Kdykoliv můžou klienti přestat chodit, třeba protože váš web vypadne z předních míst ve vyhledávačích. Jsou okolnosti, které ovlivnit můžete a taky ty, které prostě neovlivníte. Podnikání je plné rizik a nástrah a pokud nejste připraveni i na ty stinné stránky, klidně vás to úplně semele.

Nechci tím nikoho odrazovat, ale před začátkem podnikání si pořádně promyslete, co pro to jste schopni obětovat a jestli jste vůbec ochotni přijmout všechny rizika s tím spojené. Není to všechno tak růžové, jak to z různých „success stories“ může vypadat.

Bez rodiny a přátel bych dopadl hůř

Další důležitý bod, který musím vypíchnout je důležitost dobrých vztahů s rodinou a přáteli. Nemít tak skvělé rodiče a několik úžasných přátel, tak bych dopadl hodně špatně a asi bych byl nějakou dobu bez domova. Takže pokud se pouštíte do podnikáni, nejdříve se ujistěte, jestli máte kolem sebe někoho kdo vás podrží i když budete lítat v problémech.

Dobré zdraví je nejdůležitější

Došlo mi, že třeba finanční problémy nejsou zase takový problém. Vždy se to dá nějak vyřešit. Když přijdete o nějaký majetek, nic vážného se nestane. Horší je to ale se zdravím. Kdybych nebyl zdravý a nějak vážně bych onemocněl, byl by to konec. Uvědomil jsem si to ve chvíli, kdy jsem začal pozorovat zhoršení zdravotního stavu – častěji jsem byl nemocný, z nemocí jsem se léčil nějak dlouho (už asi 10 let neberu na běžné nemoci žádné léky, ani nechodím k lékařům) a celkově jsem se necítil moc dobře. Myslím, že se na tom nejvíce podepsal stres a celkový psychický stav (a částečně taky trochu strava, kde jsem se musel trochu odbývat).

Nicméně co tím vším chci říct…když nejde o zdraví, nejde o nic

Mělo to nějaký smysl?

Asi se ptáte, jestli mi vůbec stálo za to takhle bojovat a dlouhou dobu jen tak přežívat. Musím říct, že ty zkušenosti jsou k nezaplacení. Už vím, jak se zachovám v krizových situacích. Navíc jsem získal sebevědomí a vím, že si dokážu poradit a vše nějak vyřešit. Naučil jsem se řešit problémy efektivněji a neutrácet zbytečně peníze. Zaměřuji více pozornost tam, kde to má po finanční stránce smysl a neztrácím čas blbostma, které mě nepřinášejí ani radost, ani peníze.

Zároveň jsem si uvědomil jednu důležitou skutečnost, která se mi bude do budoucna hodně hodit. Není dobré se přehnaně bát krachu a neúspěchu. Stát se to může, ale nejde o žádnou nezvratnou tragédii. Zkrachoval jsem a musel jsem si najít zaměstnání, abych to zvládl. Ani trochu mě to ale neodradilo, naopak jsem získal cenné zkušenosti, které mi v budoucnu pomůžou. Celkově mě celá situace udělala silnějším, než jsem byl. Věci co pro mě ještě před rokem byly problém teď vůbec jako problém nevnímám.

Každopádně to že jsem neuspěl a zkrachoval není nic krásného a hodného následování. Prostě jsem se rozsekal a teď se dávám dohromady. Je lepší se tomu ale vyhnout a poučit se z chyb jiných ;)

2014-07-25-IMG_9093

Jsem prostě tvrdohlavý a to nejen co se týká podnikání. Když si stanovím nějaký cíl, tak si jdu za svým dokud ho nesplním, nebo mě nezaujme více něco jiného. Třeba v létě jsem si dal za cíl vylézt na Lysou horu bosýma nohama. K mé smůle jsem si špatně pamatoval tu cestu nahoru a nečekal jsem, že se z 95% půjde po terénu jako je na vidět této fotce. Nenechal jsem se tím odradit, vydržel jsem trochu bolesti a byl jsem odměněn úžasným pocitem (a taky perfektně promasírovanými chodidly a zpevněnými svaly v chodidlech :)).

„First world problems“ naživo

Život s minimálními příjmy mi přinesl zajímavý pohled na některé věci kolem mě. Došlo mi, jaké kraviny řešíme. Třeba v době, kdy jsem kvůli nedostatku peněz byl den o hladu jsem četl stížnosti, jak někomu udělali espresso do většího hrnečku. Nebo někdo další si stěžoval, jak je hrozné, že v obchodě neměli ten den vůbec čerstvé mléko. A já mezitím přemýšlel, kde sehnat co nejdříve peníze, abych si konečně mohl koupit alespoň blbý chleba :)

Podobných situacích bylo více. Byla to pro mě zajímavá zkušenost, protože i přesto že jsem nikdy nebyl vyloženě bohatý, nikdy jsem neměl finanční problémy. Nikdy dříve jsem třeba nějak neřešil, kolik stojí potraviny co kupuji. Byla to tedy zajímavá zkušenost a alespoň jsem zjistil, jakým způsobem žije mnoho lidí tady v ČR.

Co bude dále?

Ještě nemám úplně vyhráno. Brigáda je jen krátkodobá a po ni už bych se rád věnoval čistě jen podnikání. Do té doby si chci vytvořit finanční rezervu v minimální výši trojnásobku mých měsíčních výdajů. Ideálně chci mít zásoby na půl roku. Stát se může cokoliv a může přijít další horší měsíc s minimem zakázek. Chci na to být připraven, aby mě to už v budoucnu neovlivnilo.

Vše je nyní ale jednodušší. To co jsem dříve vydělával strašně pracně a zdlouhavě jsem teď schopný vydělat s menším úsilím, efektivněji a hlavně rychleji. I přes vyšší částky, které si teď účtuji se ke mě klienti vracejí a doporučují mě dále.

Pokud jsou mé odhady správné, do roka mi bude focení vydělávat více, než kolik jsem si vydělával jako programátor. K tomu mě ale čeká ještě obrovské množství práce – neustále se zlepšovat, pracovat na marketingu a budovat dobré jméno. Díky tomu, co jsem se v posledních měsících naučil, ale vím už jak na to. Mám jasný cíl, vím co bych měl pro jeho dosažení udělat a mám konečně prostředky a sílu k tomu, abych to zvládl.

Ještě nevím, jestli budu psát tyto reporty zase pravidelně. Měli byste o to vůbec ještě zájem?

PS. doba po kterou jsem nepsal reporty je hodně dlouhá a v tomhle jediném díle jsem kvůli délce nemohl pokrýt všechny události, co se staly. Snad jsem nezapomněl zmínit nic důležitého. Pokud vás zajímá něco konkrétního, dejte vědět.

U počítače sedět nebo stát? Co je lepší?

Kvůli silným a dlouho trvajícím problémům se zády jsem se začal více zajímat o to, jak trávit čas u počítače tak, abych si záda dále neničil. Proto jsem před několika měsíci začal experimentovat s prací ve stoje. Jaké jsou výsledky?

Žádná poloha při práci u počítače není zdravá a vhodná.

Největší problém je v tom, že u počítače setrváváte v jedné pozici moc dlouho a navíc s minimem pohybu. Práce ve stoje se to snaží řešit, protože v takovém případě jste nuceni se alespoň trochu hýbat a zapojovat více svalů. Jenže to zase není vhodné pro delší práci a hodí se to spíše na řešení kratších úloh (např. vyřízení pošty). Při dlouhodobější práci se pak ztrácí koncentrace a kvůli únavě klesá produktivita.

Z mých zkušenosti je nejlepší často střídat polohy a pravidelně se protahovat. Práci ve stoje už nepraktikuji, protože kromě výše zmíněných nevýhod je to navíc bez stolu s možností měnit výšku velmi nepraktické. Místo toho jsem přišel na jinou (lepší) možnost. Posledních několik týdnů trávím desítky minut v hlubokém dřepu. Z počátku jsem v něm nevydržel ani minutu a bylo to hodně nepříjemné. Teď v něm vydržím mnohem déle a co více, všímám si těch pozitivních účinku. Při hlubokém dřepu se nádherně protáhne spodní část zad a uleví se kolenům, se kterými jsem měl taky problémy.

Opět je ale potřeba brát v úvahu, že by se poloha při práci měla měnit. Proto střídám klasický sed s dřepem na židli a do toho občas vstanu a celý se ještě protáhnu. Úplně nejlepší by bylo do toho začlenit i práci ve stoje, ale to by bylo možné jedině s výškově nastavitelným stolem.

Informace o hlubokém dřepu se mi hledaly velmi špatně, protože většina materiálu se týkala zdravotních účinků při dřepění na záchodu. Nedávno jsem ale našel skvělý česky psaný článek, kde jsou výhody dřepování krásně vysvětleny. Určitě si jej přečtěte pro více informací a když už tam budete, přečtěte si vše co na blogu najdete, stojí to za to ;) Článek najdete na blogu petrruzicka.com.

Horší je to v případě, když pracujete někde mezi lidmi v kanceláři, pracovat na židli v dřepu nebude působit nejlépe. V takovém případě alespoň odpočívejte v dřepu kdykoliv to jen bude možné. Pravidelnlě se při práci protahujte a hýbejte se, ať nejste dlouho strnulí v jedné poloze. A určitě neuděláte chybu, když začnete posilovat střed těla. Statická poloha a pasivita ničí tělo. Aktivní přístup pomáhá. V případě problémů si zkuste najít sami optimální řešení, které se pro vaši situaci bude hodit nejvíce.

novefototipy

Jak jsem migroval Fototipy z Drupalu na WordPress

Spustil jsem dnes novou verzi Fototipů. Původní Fototipy běžely na Drupalu ve verzi 6. Když portál vznikal, chtěl jsem vytvořit databázi míst k focení. Časem se ukázalo, že má původní představa je nerealizovatelná, viz tento článek. Nicméně když Fototipy vznikaly, byla volba Drupalu asi nejlepší možnost. V té době jsem se v tom vůbec neorientoval a proto jsem pro realizaci portálu oslovil Honzu Polzera, který má s Drupalem a celkově vývojem webů hodně zkušeností. Důraz byl kladen právě na mapovací funkce, aby mohli uživatelé posílat tipy na místa k focení.

Jenže časem jsem se začal více a více zaměřovat na normální články a v tu chvíli mi začínal být Drupal na obtíž. Je to sice skvělý systém, který lze ohnout podle vlastních požadavků. Ale je to až moc velký a komplikovaný systém, který je dost pomalý a ne úplně uživatelsky přívětivý. Pro publikování článku mi začal být Drupal na obtíž, když jsem to srovnal s weby co mi běží na WordPressu. Navíc mi přijde údržba a aktualizace WordPressu mnohem snadnější, a taky těch pluginů šablon je k dispozici mnohem více. Proto jsem se rozhodl Fototipy převést na WordPress.

Nejdříve jsem hledal vhodnou šablonu. Původně jsem chtěl koupit nějakou prémiovou šablonu z ThemeForestu, ale nakonec jsem narazil na free šablonu Hueman, která mě nadchla. Přesně něco podobného jsem hledal. Šablona je responzivní, sloupec s obsahem je dostatečně široký a celkově je krásně minimalistická bez rušivých prvků. Když jsem si byl jistý šablonou, přišla na řadu migrace dat.

Uživatelské účty (cca 500 uživatelů) jsem vyexportoval z databáze a do WordPressu naimportoval pomocí pluginu Import from CSV. Oba redakční systémy pracují s hesly stejně, díky tomu si uživatelé po migraci nemusí měnit hesla. Horší to bylo s importním pluginem, který hashe z CSV souboru znovu zahashoval. Proto jsem v rychlosti v LibreOfficu CSV soubor editoval a jednoduše jsem z řádků udělal updatovací dotazy pro SQL, kde jsem hesla v databázi napevno nastavil.

Nejhorší byly ale články, které jsem migroval ručně. Hodně jsem ale vybíral co přenesu a co ne. Řídil jsem se pohledem na návštěvnost jednotlivých článků a články s mizernou návštěvností jsem nechal být. Zdlouhavé bylo nové formátování textu a vkládání obrázků. Snadná, ale nudná a monotónní práce.

Připravoval jsem si redirect řetězce do .htaccess souboru, abych mohl přesměrovat ze starých url na nové a neztratil tak návštěvnost ze starých odkazů. Tahle činnost se ukázala jako zbytečná, protože wordpress díky stejnému názvu stránek spolehlivě přesměruje z původní adresy na novou (poslední část url je stejná, liši se část mezi doménou a názvem článku).

Otázka je, jak se tahle změna projeví. Odstranil jsem více než polovinu obsahu a úplně změnil koncept celého webu. Jsem hodně zvědavý co to udělá v dohledné době s návštěvností a jak se změní výdělky z AdSense. Při migraci článků mi došlo, jak málo kvalitního obsahu na webu je. Což je problém, ale naštěstí mě napadlo hned několik nových článků, které budu chtít v dohledné době zpracovat.

Který redakční systém používáte vy?

IMG_0049

Život na volné noze – březen 2014

Únor byl neskutečně špatný měsíc, naštěstí jsem to v březnu změnil k lepšímu.

Focení

V březnu jsem se nejvíce věnoval focení. Uskutečnil jsem 14 focení, z toho 11 placených. Můj dlouhodobý plán hezky vychází a mě se začínají zvyšovat počty zájemců. Taky se začínají zvyšovat částky, které fakturuji. V tomto měsíci jedna faktura za focení přesáhla částku 3500Kč (sice jsem hned litr dal za pronájem ateliéru, ale i tak hezký výsledek za necelé dvě hoďky portrétování, žádný stres, pohoda :)).

Příjemné na tom všem je, že ještě ani pořádně nezačalo jaro a mě se takhle hromadí poptávky na focení. Pokud se něco hodně neposere, čekám v následujícím měsíci ještě větší zájem o focení.

Fototipy

Fototipy jsem bohužel tento měsíc docela zanedbával. Za březen měly 22 852 návštěv (28 500 za únor). Příjmy z Adsense byly na druhou stranu +- stejné, takže po finanční stránce žádný rozdíl. Trochu mě to štve, zvlášť protože jsem se minulý měsíc tak hezky rozjel a návštěvnost hezky zvýšil. Jen teď v březnu nebylo moc času (samé focení, do toho jsem byl týden nemocný a navíc jsem pracoval na jednom projektu).

Průser je, že jsem na celý portál sám. Budu muset v nejbližší době (jen co budou nějaké peníze navíc) sehnat další autory, sám na to prostě nestačím a nedokážu psát pravidelně.

Finance

Začátek měsíce byl dost náročný, dokonce jsem si musel půjčit, abych mohl pořídit vybavení k realizaci jedné zakázky. Naštěstí půjčka byla hned na druhý týden splacena, začaly mi chodit peníze z realizovaných zakázek a zbytek měsíce byl docela pohodový. Zisk oproti únoru téměř pětinásobný. Navíc jsem ještě 4 focení nefakturoval a čekám teď několik plateb z různých stran (reklamy, eshop atd.), takže už teď mám na duben jisté větší příjmy, než za celý březen :)

zisky201403

Pokud vše půjde podle plánu, podaří se mi v průběhu dubna splatit veškeré dluhy a zároveň trhnout rekord ve výši měsíčních zisků. Podaří se mi to? To uvidíme za měsíc :)

IMG_5786

Život na volné noze – únor 2014

Po docela povedeném lednu přišel šíleně depresivní a neúspěšný únor. Díky absenci finančních záloh a nedostatku fotografických zakázek a dalších příjmů jsem se najednou ocitl bez peněz. Nebylo na nájem, nebylo na jídlo…nebylo na nic. Proto jsem realizoval krizový plán a měsíc jsem s odřenýma ušima přečkal. Více než týden jsem pobýval na Moravě a pracoval na Fototipech.

Fototipy

Konečně se mi podařilo realizovat můj dávno stanovený cíl. Průměrná denní návštěvnost byla přes 1000 návštěv. Celkem měly Fototipy za únor 28 500 návštěv (v lednu  24 686). Taky jsem překonal rekord v denní návštěvnosti. 16. února měly Fototipy 3554 návštěv.

Dále jsem začal pracovat na zlepšení monetizace pomocí Google Adsense. Rozhodl jsem se že se stanu identifikovanou osobou, abych to mohl používat bez prostředníka, který by byl plátce, nebo identifikovanou osobou. Bohužel jsem narazil na odpor ze strany úřednice na finančním úřadě, která mě odmítla zaregistrovat. I přes mé protesty jsem se dozvěděl, že mě může registrovat teprve až ji doložím buď smlouvu, nebo první fakturu. Prý mě pak zpětně zaregistruje.

Na výdělcích z Adsense musím ještě hodně zapracovat. Vůbec se mi nelíbí.

Focení

Za únor jsem realizoval jen dvě zakázky.  Shodou okolností šlo zrovna o dva chlapy (letos fotím snad častěji chlapy, nevím co se to děje, že se najednou tolik ozývají :)). Moc aktivní jsem nebyl ani s focením pro sebe, fotil jsem jen 3x.

Zdá se ale, že ta současná krize podněcuje mou kreativitu co se týká fotografování. Dostal jsem už několik zajímavých nápadů na snímky a v blízké době je začnu postupně realizovat.

Finance

Co se týká únorových zisků, byly šíleně nízké. Pokud vše půjde bez problémů, tak už jen první týden v březnu vydělám více než za celý únor. Bohužel příjmy nemám ještě stabilizované a díky absenci nějakých zásob mi podobné výpadky v příjmech dokážou docela zkomplikovat život.

Daňová_evidence201402

 

Teď jen nezbývá než to horší období vydržet. Na jaro chystám rovnou několik plánů (z nichž nejsou ještě všechny jisté). Hlavně bude mnohem jednodušší focení venku a na to se už několik posledních týdnů připravuju.

IMG_4502

Život na volné noze – leden 2014

Rok 2014 začal docela dobře:

Fototipy

Protože venku nebylo úplně ideální počasí na focení, zaměřil jsem energii a čas do zlepšování Fototipů. Udělal jsem několik úprav a změn na webu a hlavně se pořádně pustil do psaní a publikování nového obsahu. A jak to dopadlo? V lednu 2014 měly Fototipy rekordní návštěvnost – celých 24 686 návštěv, což je oproti prosincovým 16 593 skoro 50% nárůst. Pokořil jsem tak červenec 2013, kdy měly Fototipy 24630 návštěv, od té doby to šlo pak dolů.

Nepracoval jsem jen na zvýšení návštěvnosti, ale hlavně na zvýšení zisků z projektu. Po roce jsem opět začal experimentovat s Adsense (díky známému, který je plátce DPH) a protože jsem zjistil, že se to konečně vyplatí, tak se v průběhu února zaregistruju jako identifikovaná osoba a budu to mít už na sebe.

Teď stačí jen pokračovat v nastoleném tempu a brzo se dostanu na hranici 100000 návštěv za měsíc.

Focení

Počasí moc nepřálo focení portrétů a několik zakázek jsem musel přesunout na neurčito. Začátkem měsíce jsem ale stihl dvě zakázky, obě ještě za loňské ceny před zdražením…ale i přesto jsem pokaždé fakturoval přes 1000Kč :) A co více, z poslední zakázky jsem dostal „dýško“ v hodnotě skoro 500Kč. To mě fakt hodně moc potěšilo :)

Párkrát jsem byl fotit, nějaké fotky najdete na mém fotografickém blogu.

Finance

Nebýt dvou příchozích plateb za práce odvedené ještě v minulém roce, byl by leden dost slabý co se týká příjmů. Ale v porovnání s předchozími měsíci jsem si nevedl tolik špatně a rozhodně jsem skončil vysoko nad loňským průměrem. Viz graf:

Daňová_evidence_201401

 

Takže tento rok jsem započal dost úspěšně. Stačí teď trochu optimalizovat weby, připravit se na jarní období a myslím, že v dalších měsících už nebude hrozit finanční krize :)

IMG_2182

Život na volné noze – prosinec 2013

Tentokrát to bude hodně stručné, ale pro pořádek vydávám i tento mini díl Života na volné noze. Začátkem prosince jsem totiž odjel po dlouhé pauze domů na Moravu. Měl jsem původně v plánu rozšířit ebook Jak na focení portértů a vydat druhé vydání. Jenže to jsem nějak nezvládl. Nakonec jsem si tedy nechal konec roku na odpočinek a na přemýšlení nad tím, co vše bude potřeba v novém roce změnit. Dal jsem si tedy prostor pro plánování.

Raději se ale podívejte na mé shrnutí roku 2013, tam se dočtete více informací nejen o návštěvnosti Fototipů, ale taky o mých příjmech.

2013

Co mi přinesl rok 2013

Přijde mi to jako nedávno, co jsem sepisoval shrnutí roku 2012. Je to už dva roky, co jsem opustil zaměstnání a kariéru programátora a vydal se na nejistou a dobrodružnou cestu životem na volné noze. To, jak se mi vedlo jste mohli průběžně sledovat po celou dobu. Nejdříve v týdenních reportech a později jsem přešel na formu měsíčních reportů. Pokud chcete vědět všechny detaily, podívejte se do archivu článků Život na volné noze. Zde uvedu stručnější shrnutí toho, co se tento roku událo a na závěr se dočkáte statistik a srovnání s předchozím rokem.

Rok 2013 stručně:

  • V průběhu roku se dost změnily mé podnikatelské plány. Původně jsem se chtěl věnovat především Fototipům a dalším chystaným online projektům. Focení jsem chtěl mít jako takovou bokovku, takový přivýdělek a koníček co bych dělal ve zbytku času. To jsem ale netušil, že focení lidí naprosto propadnu. Fotil jsem mnohem více, ve focení jsem se neustále zlepšoval a samozřejmě jsem i zvyšoval příjmy z této činnosti. Více jsem o tom sepsal na mém fotografickém blogu.  Fototipy jsem ale nijak nepohřbil, jen v druhé polovině roku se růst návštěvnosti dost zastavil.
  • Začátkem roku jsem napsal svou první knihu. Sice jen elektronickou, ale i tak z toho mám dobrý pocit :)
  • Díky častějšímu focení jsem začal poznávat hodně nových a zajímavých lidí. Během tohoto roku jsem poznal snad více lidí, než za celý život dohromady :) Nedělá mi takový problém se seznamovat a navazovat nové přátelství. Jediné co mi stále dělá problémy jsou akce kde je hodně neznámých lidí. Naštěstí strategie rozděl a panuj obvykle funguje dobře ;)
  • Změnil jsem dodavatele u eshopu s tričkama pro fotografy. A zároveň jsem změnil formu z dropshippingu na přeposílání objednávek. Což znamená, že časová náročnost klesla z několika hodin týdně na přibližně nula hodin měsíčně. Spolu s tím poklesly i zisky, ale s tím jsem počítal a nevadí mi to. Není to můj srdcový projekt a proto se mu nedokážu naplno věnovat.
  • Po finanční stránce to byl boj. Prošel jsem si hodně obtížnými obdobími. Byly doby, kdy jsem neměl ani na chleba. Občas jsem měl sto chutí to vše zabalit a vzdát. Několik měsíců jsem ani nestíhal platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Dlužil jsem státu. Do toho jsem si půjčil od kamaráda Honzy na nový objektiv a dluh se dále prohloubil. Když už vypadala situace bezvýchodně, podařilo se zvýšit příjmy, doplatit dluh u státu a tímhle tempem bych měl do jara splatit i objektiv :) Nechci to tady prezentovat jako výhodu, že jsem na tom s financemi špatně. Je to nahovno…má to sice své výhody a plynou z toho cenné zkušenosti…ale s penězi by to bylo vše lepší :)
  • Jsem neskutečně vděčný za to, jaké skvělé rodiče a přátelé mám. Když bylo nejhůř, podrželi mě. A když bylo dobře, tak bylo s kým sdílet radost :) Hlavně podpora od kamaráda Honzy byla k nezaplacení.
  • Koncem roku se do bytu nastěhovaly nové spolubydlící a já mám konečně po asi dvou letech pohodové bydlení.
  • Na jaře jsem začal mít problémy se zády. Bohužel se to se mnou pořád vleče. Kvůli tomu jsem přestal se cvičením a dost se to projevilo na mé fyzičce.

Návštěvnost Fototipů

Tento rok jsem na Fototipech pracoval, návštěvnost rostla a já vytvořil a sehnal hromadu nového obsahu. Jen ten růst nebyl takový, jaký jsem si přál. Už začátkem roku jsem si přál denní návštěvnost alespoň 1000 návštěv. Což nevyšlo. To byl fail.

Nárust návštěvnosti byl pouhých 96,35%. Což je šíleně málo, loni byl meziroční růst o 1096% (zajímavé, že tam v obou případech je tam číslo 96 :)).  Za rok 2013 měly Fototipy 213994 návštěv. Tady je to v grafu:

2013_fototipy_navstevy

Finance

A teď to hlavní. Můžu jakkoliv okecávat vše okolo, ale čísla nelžou. Díky mé šikovné daňové evidenci v Google Docs tabulce mám neustále hezký přehled o příjmech, výdajích a zisku. Jak celkově, tak rozdělené na jednotlivé měsíce a roky. A dále vše filtrovatelné na jednotlivé projekty/oblasti mého podnikání. A protože z blíže nespecifikovaných důvodů nechci uvádět přesné částky, budu tajemně naznačovat v grafech a procentech :)

Nejdříve ukážu vývoj zisku/ztrát po celou dobu podnikání (a dobu před podnikáním, kdy jsem investoval do vývoje Fototipů).

2013_DE_zisk_graf

Nejlepší byl červenec, kdy jsem mimo jiné prodal reklamu na Fototipy na půl roku dopředu. Ten měsíc byly zisky podobné tomu, co mi dříve chodilo na účet, když jsem byl zaměstnanec. Musím zařídit, aby v roce 2014 zisky neklesly pod tuhle úroveň. Co se týká rozdílů mezi rokem 2012 a 2013, tam procentuální nárůst uvádět nebudu. V roce 2012 jsem byl ve ztrátě, 2013 už jsem měl zisk.

Zajímavější je to probrat z hlediska příjmů a nákladů. Příjmy vzrostly o 38% a náklady jsem snížil o 52%. Lépe jsou na tom některé oblasti. Třeba z focení jsem zvýšil příjmy o 486% (třeba jen za listopad jsem si focením vydělal více, než za celý rok 2012). A mohlo to být více – ještě tam lítá několik tisíc v zakázkách, které jsem ještě nefakturoval.

Možná vás bude taky zajímat, které projekty a oblasti mi vydělaly kolik peněz. V následujícím grafu uvidíte, jak se jednotlivé oblasti podílely na mých letošních ziscích.

2013_zisky_projekty

 

Na jednu stranu to vypadá, že mám zisky hezky diverzifikované. Nicméně vše dost záleží na Fototipech. Ty totiž ovlivňují zisky z eshopu s tričkama a z prodeje knihy.

Důležité ale je, že jsem se letos konečně dostal do plusu, co se týká celkových statistik za všechny roky. To znamená, že všechny investice co jsem do podnikání vložil (včetně nákladů na vytvoření, údržbu a provozování Fototipů, nákup fototechniky..) se mi již vrátily.

Plány na rok 2014

Nechci si dávat žádné předsevzetí, ani pevné plány. Chci pokračovat v tom, že budu dělat to co mě baví a budu hledat způsoby, jak z toho získat co nejvíce peněz. Jen to vše budu dělat aktivněji. Už vím, že výsledky záleží na tom, kolik do toho vložím energie. Se zkušenostmi co mám teď už nehrozí, abych byl třeba celý měsíc bez jediné zakázky na focení. Taky chci aktivněji vyhledávat a poznávat zajímavé lidi, navazovat nové spolupráce a hlavně co nejčastěji fotit :)

A jaký byl rok 2013 pro vás? Pokud jste psali nějaké reporty, do komentářů vložte odkaz. Rád si to taky pročtu.

 

IMG_1040

Život na volné noze – listopad 2013

Listopad byl hodně povedený měsíc. Pokud čekáte depresivní článek jako předchozí díly Života na volné noze, tak raději nečtěte dále :)

Fototipy

Návštěvnost byla trochu nižší než v říjnu: 18 177 návštěv (18 949 v říjnu). Stihl jsem ale vytvořit rovnou dvě recenze na foťáky a přidal jsem nějaký nový obsah. S návštěvností potřebuji trochu pohnout. Už jsem vymyslel jeden plán…teď je ve fázi zjištování a mailování, tak uvidíme co z toho vznikne.

Focení

Tady nastal největší průlom. I když to původně s focením v zimním období vypadalo hodně bledě, dokázal jsem si s tím poradit. Zkusil jsem na zkoušku nafotit jednu holčinu u sebe v pokoji a vznikly z toho hezké akty. A to tak hezké, že když jsem je zveřejnil, dostal jsem hromadu žádostí o takové focení. Při jednom takovém focení aktů si dokonce jedna zákaznice vybrala rovných 22 fotek. Další focení pak probíhaly venku a různě v interiérech.

Měl jsem taky jedno nevšední focení…fotil jsem totiž osm holek najednou. Díky tomu jsem si uvědomil, jaký pokrok jsem udělal. Ještě někdy před rokem jsem byl nervózní z focení jedné slečny. Musel jsem se na to psychicky připravovat dopředu a zbytečně jsem stresoval. Teď mě čekalo focení tolika holek a já se na to těšil a co více – celé focení jsem si užil :)

Taky jsem zkusil takový experiment, který jsem pojmenoval Portrétní sobota. Vytvořil jsem událost na Facebooku a vyrazil do centra Prahy, kde jsem byl skoro celý den na jednom místě a vyfotil každého, kdo si přišel pro fotku. Nakonec nebyla účast moc velká, ale zkušenost to byla skvělá. I přes malou účast jsem nakonec upravoval nějakých 23 fotek, takže finančně se to určitě vyplatilo. Kromě peněz mi to ale zase přineslo další fanoušky a nové příležitosti (i ty první akty z mého pokoje vznikly nepřímo díky této akci). V budoucnu budu pořádat podobné akce častěji, ale trochu jinou formou.

Listopad byl tedy z pohledu focení velmi úspěšný. A to dokonce natolik, že listopadové příjmy z focení byly větší, než příjmy z focení za celý minulý rok. A něco podobného mám v plánu zopakovat i příští rok – tedy abych měsíčně vydělal focením tolik, co za celý tento rok :) Když růst, tak pořádně…nějaké sraní a růst o pár procent nikoho nezajímá.

Finance

Listopad byl co se týká zisku ještě lepší než říjen, takže se stal 3. nejlepším měsícem v tomto roce. Konečně jsem nemusel řešit že nemám na jídlo a pokud vše proběhne podle plánů, tak v průběhu prosince a ledna doplatím všechny závazky. Lepší finanční situace znamená více sebevědomí a chuti do práce. Těším se až zvýším příjmy natolik, že si budu moct dovolit nějaké větší investice.

Ostatní

Co se týká knihy, tam jsou prodeje stejné jako minulý měsíc. Hodně se ale pohly objednávky triček pro fotografy. Konečně jsem taky prodal dvě skladové trička, co mi doma ležely už skoro rok.

 

Jak vidíte, listopad byl povedený měsíc. Jsem zvědav, jak to bude vypadat v prosinci. Tam čekám příjmy minimálně takové, jako v listopadu….a to jen co se týká těch peněz, co jsou na cestě z listopadových prací. Skoro celý prosinec budu na Moravě a tam toho focení bude předpokládám méně. Pokusím se využít vánočního období k rozšíření knihy. Mám v hlavě několik dalších postřehů a rad, které bych tam ještě rád přidal a hlavně mám hromadu vhodných ilustračních fotek.

V čem vidím problém affiliate marketingu

Forma propagace výrobku/služby pomocí affiliate určitě funguje. Je tady ale jedno riziko, které podle mě lidé podceňují. Pokud své affiliate partnery (kteří budou výměnou za provizi výrobek/službu propagovat ) nebudete pečlivě vybírat, může se to otočit proti vám. Snadno se může stát, že se do toho zapojí kdekdo a za vidinou rychlého zbohatnutí bude spamovat s affiliate odkazy všude, kde to jen půjde. Když se sejde takových lidí více, snadno se v lidech vytvoří vůči vašemu produktu/službě silná averze.

Asi nejlépe je to vidět na propagaci info produktů, se kterými se v poslední době roztrhl pytel. Z oblasti, ve které se pohybuji to bylo třeba vydelavej-focenim.cz. Fotografické fóra a skupiny na FB byly zaplaveny affiliate odkazy na tento produkt. Kromě toho, že jde o pochybný produkt, během krátké doby začli fotografové tento projekt nesnášet – protože to na ně vyskakovalo ze všech stran. V lepším případě šlo o neskrývanou reklamu, v horším případě pak doplněné srdceryvným příběhem o tom, jak vás může zapojení do toho programu zachránit a změnit vám život.

Pokud se v budoucnu rozhodnu propagovat některý z mých produktů a služeb formou affilliate marketingu, pečlivě si budu vybírat, kdo se do toho může zapojit.   Odpadnou tak neznámí lidé, kterým nejde o dobrou pověst a kvůli pár korunám ze sebe udělají spammery.

IMG_7116

Život na volné noze – říjen 2013

Říjen byl poměrně zajímavý. Opět události rozdělím podle témat:

Fototipy

Opět se mi nedařilo přenést přes tu krizi v psaní článků a nebyl jsem moc aktivní co se týká vytváření nového obsahu. Trochu jsem si ale polepšil od září a za říjen měly Fototipy 18 949 návštěv (v září 16 826).

Focení

Potřeboval jsem pořádně zvýšit počet zakázek na focení. Rozhodl jsem se proto předělat ceník. Dříve jsem nabízel balík sedmi fotek za 990Kč a každou další za 70Kč. Teď nabízím 3 fotky za 390Kč a každou další za 130Kč. Cílem je donutit lidi k častějšímu focení a zároveň se snažit nafotit co nejvíce dobrých fotek, ať si jich vyberou co nejvíce.

Daří se mi teď postupně zvyšovat počet fanoušků na mé Facebook stránce. Už se blížím k číslu 300. Přišel jsem na způsob, jak z některých zakázek dále získat desítky nových fanoušků, aniž by mě to stálo peníze. Bohužel to nefunguje vždy, ale časem se o tom rozepíšu, až s tím budu mít více zkušeností :)

Hezky jsem využil krásně barevný podzim a nafotil hodně skvělých snímků, viz článek Co jsem fotil v říjnu 2013. Teď ale nastalo hodně kruté období. Hodně brzo se stmívá a když lidi končí přes týden v práci, už je tma. Takže se blbě plánují zakázky a do toho víkendy je to počasí takové nejisté. Za poslední týden mi kvůli počasí odpadly rovnou dvě zakázky.

Samozřejmě jsem se na to připravoval a vše jde podle plánů. Mám připraveno několik možností, co se za současných podmínek dá dělat. Teď jen to postupně začít propagovat a zaujmout lidi natolik, aby do toho šli se mnou :)

Finance

Co se týká financí, byl říjen hodně divoký. Spoléhal jsem s asi 5000Kč z affiliate programu. Jenže to byla moje blbost, že jsem počítal s penězi, které nebyly ještě schválené a nebyla tam jistota, že je vůbec dostanu. Místo původní částky mi nakonec přišla asi čtvrtina. Což znamenalo, že jsem byl v prdeli a bez peněz. Neměl jsem ani na chleba, několik dní jsem byl bez jízdenky na MHD a vyhlídky na změnu byly mizerné.

Víte co je ale hezké? Když se nevzdáte a odhodlaně se s tím snažíte něco udělat, začne se dařit. Například vám zavolá člověk, kterého jste fotili před rokem, že potřebuje nafotit nějaké produkty. Pak se ozve několik lidí na focení. Více lidí si koupí knihu…a najednou ty peníze jsou.

Říjen jsem prošel s odřenýma ušima, ale podařilo se mi zvrátit šílený začátek měsíce tak, že byl nakonec říjen co se týká zisků 3. nejlepší měsíc v roce. Samozřejmě, že byly chvíle, kdy jsem měl sto chutí s tím seknout. Zvlášť když člověk nemá ani na chleba (doslova), je to fakt pořádný nápor na psychiku. Teď mě čeká hromada práce na tom, aby byl listopad i po stránce financí nejlepší měsíc v roce :)

Ostatní

Rozhodl jsem se udělat samostatný prodejní web pro mou knihu Jak na focení portrétů. Koupil jsem doménu foceniportretu.cz a asi dva dny jsem ladil texty a rozvržení webu. Říkal jsem si, že nemám co ztratit. Investice by se vrátila skoro celá už jen po jednom prodeji knihy. A zatím se docela dařilo. Ještě je brzo vyvozovat z toho závěry, ale zatím si nestěžuji. Web jsem dokončil v průběhu měsíce, ale teoreticky bych mohl za listopad zvládnout nejvíce prodejů. Ten samostatný web se taky lépe propaguje.

Hrál jsem si taky s přípravou na Vánoce pro eshop s Tričkama pro fotografy. Aktualizoval jsem texty a reklamy na Fototipech, aby bylo vše aktuální na konec listopadu a začátek prosince. Jestli bude zájem o trička jako minulý rok, bude to hodně zajímavé. Zvlášť proto, že mě to už nebude stát žádné nervy.

No a nakonec se udála taky taková příjemná změna co se týká složení bytu. Mám tady teď nové osazenstvo a obě slečny jsou úžasné. Jak už tady není nikdo, kdo by mě neustále sral, tak snad budu mít i více energie a budu kreativnější :)

A na závěr mám jednu prosbu pro všechny pravidelné i občasné čtenáře tohoto blogu. Chcete-li pomoci, prosím sdílejte, odkazujte a šiřte povědomí o webu foceniportretu.cz. Za každý lajk, sdílení, nebo zmínku na vaších webech budu neskutečně vděčný. A pokud máte tipy, jak dále zviditelnit web, dejte prosím vědět ;) Děkuji.

IMG_4741

Život na volné noze – září 2013

Vítejte v prvním měsíčním reportu. Dříve jsem reportoval každý týden, což mi postupem času přestalo vyhovovat. Pokusím se být stručný a uvést ty nejzajímavější body:

Fototipy

Návštěvnost Fototipů za září byla pouhých 16 826 návštěv (oproti 24 630 v srpnu). Tento propad je z velké části způsobený tím, že jsem za celý měsíc skoro nevydával žádné nové články. Dostal jsem se do takové blbé fáze, že jsem ztratil chuť psát o novinkách a ztratila se motivace a inspirace na psaní vlastních článků. Na druhou stranu ale v září Fototipy přinesly největší příjmy ve své historii (pokud do toho započítám poměrovou částku plateb na delší období a taky peníze z affiliate programu, kde ještě čekají na schválení a vyplacení).

Je to hezká ukázka toho, jak příjmy nejsou vůbec přímo úměrné návštěvností. Pořád ale platí, že čím více návštěv, tím větší šance na vyšší příjmy.

Při upravování osobního webu jsem se rozhodl změnit font a velikost písma u článků na Fototipech. Zkusil jsem to udělat v tichosti…zatím nepřišly žádné ohlasy, tak uvidíme, jak se to projeví v delším horizontu.

Focení

Bohužel se září obešlo bez foto zakázek. Průběžně jsem se seznamoval s novým objektivem a napsal jsem takový fotoreport z mých jednotlivých focení za uplynulý měsíc, viz Co jsem fotil v září 2013. Hodně jsem zapracoval na tomto webu. Překopal jsem původní šedivý design, zpřehlednil jsem navigaci po webu, nastavil hezčí font a samozřejmě taky upravil portfolio. Moc často jsem jej neupravoval a ležely tam už dost staré snímky, které zbytečně srážely ty mé současné fotografie.

Dost času jsem věnoval procházení profilů na sociálních sitích a hledání zajímavých tváří. V odkazovaném článku pak třeba na konci najdete poslední výsledek tohoto mého snažení.

Od změny webu uběhl teprve týden, takže ještě nemůžu nijak hodnotit. Každopádně si myslím, že tato změna zvýší šanci na to, že se potencionální zákazníci ozvou. Zároveň ale musím zapracovat více na propagaci mého webu. Co jsem tak koukal, tak ve vyhledávačích jsem na ne moc zajímavých místech, proto zaměstnávám v posledních týdnech hlavu a snažím se přijít na elegantní způsob, jak oslovit cílové publikum a zvýšit návštěvnost z vyhledávání na relevantní fráze.

Když jsem prezentoval nový web na Facebooku, tak mě nesmírně potěšil komentář od Honzy Zemánka. Honzova tvorba je pro mě velkou inspirací a líbí se mi nejen jeho snímky, ale i celkový přístup k focení s všemu kolem. Honza napsal: „Davide postupuješ obrovskýma krokama dopředu, tvoje fotky jsou na úplně jiné úrovni než pár měsíců zpátky, kdy jsem koukal naposled. Poklona jak prase. :D A web je naprosto skvělej.“.

Je to hezký ukazatel toho, že jsem na dobré cestě. To že mé fotky kritizujou lidi, kteří mají úplně odlišný vkus než já, mě nechává chladným.

Finance

Hodně mě nakoply pasivní příjmy z Fototipů, eshopu Trička pro fotografy a taky prodeje knih. Tento měsíc jsem byl dost pasivní, ale peníze chodily. Je to přesně to, co jsem si přál a připomněl jsem si, že kráčím správnou cestou. Důležité pro mě teď bude maximálně vytěžit fotografické příležitosti, které nabídne podzim. Dále je potřeba se připravovat na Vánoce. Třeba na blížícím se FotoExpu budu mít reklamu na eshop Trička pro fotografy. Hrál jsem si v Inkscape a výsledkem mého snažení je toto:

trickaprofotografy_fotoexpo

Protože se pohybuji s financema blízko nuly (pokud tedy počítám i dluh za objektiv, tak v mínusových částkách), je teď extrémně důležité nic neposrat. Nechci tvrdit, že je nějak dobré, že jsem v takové situaci. Nicméně po těch měsících válčení mě to naučilo zachovat chladnou hlavu. Například když zjistím, že musím sehnat peníze na zaplacení něčeho. Místo panikaření jsem se naučil dát dohromady fakta, promyslet plán a přijít s řešením, jak zavčasu sehnat prostředky. Pořád je tam sice stres, ale už mě neochromuje, jako tomu bylo dříve. Což se mi jistě bude hodit, až se mi projekty rozjedou a já budu pracovat v trochu jiných částkách :)

Ostatní

Hodně jsem taky přemýšlel o své povaze a přístupu k práci a začínám si hrát s myšlenkou, že si potřebuju zavést nějaký pevný režim. Mám ve zvyku vše odkládat a pak to na poslední chvíli dohánět. V posledním týdnu jsem zvažoval, že si vytvořím nějaký týdenní plán, který se budu snažit dodržovat. Spoustu mých činností se dá blbě plánovat (třeba ono shánění zajímavých tváří na focení). Promýšlím, jak si pomocí Google Kalendáře rozplánuji den do několika částí a rozdělím si jednotlivé činnosti. Tak, abych v týdnu zvládal všechny projekty a nic nezanedbával. Protože doteď jsem se vždy soustředil jen na jeden projekt a ostatní šly stranou.

Nejtěžší to bude ale zavést do praxe a udělat si z toho zvyk. A taky to vymyslet tak, aby to bylo dostatečně flexibilní a třeba neplánované focení v průběhu dne mi nenaruší celý týden. Bude to výzva, ale bez podobného systému se asi neobejdu :)

Když nad tím tak přemýšlím, tak září bylo ve znamení malých změn a krůčků. Nestalo se nic velkého, ale začal jsem nad svým podnikáním přemýšlet více do hloubky. Což bylo vidět i při předělání webu, kdy jsem si kladkl otázky typu „proč tady ten text je, co od něj čekám…“ atd. Stejný přístup chci aplikovat na vše co dělám. Nedělat věci jen tak, abych něco dělal…ale klást velký důraz na to, aby věci které dělám měly smysl.

DSCF0079

Život na volné noze #88 – Konec

Život na volné noze končí. Tedy alespoň v té současné podobě. Toto je již 88. report, který jsem napsal. Každou neděli shrnutí za poslední týden. Ze začátku to bylo fajn, ale v poslední době už mi připadalo, že se hodně opakuju. Prostě to z mého pohledu přestalo mít smysl psát týdenní reporty.

Určitě ale nepřestanu zveřejňovat aktuality. Asi se inspiruji u ostatních blogerů, kteří publikují měsíční reporty (jako například Kamil Staš) a dále budu zveřejňovat shrnutí za celý měsíc. Snad to bude zajímavější i pro vás, čtenáře tohoto blogu :)

IMG_3704

Život na volné noze #87

Dneska to bude velmi stručné :) V týdnu jsem stihl jen jedno focení (fotky zde). Po zbytek času jsem se zabýval přemýšlením nad tím, jak získat více klientů na focení a zvýšit příjmy ze stávajicíh projektů. Po dlouhé pauze jsem zase přidal na eshop nový motiv na trička. Taky jsem začal řešit hledání spolubydlící do bytu v Praze (pokud víte o někom kdo hledá, tady jsou detaily).

Návštěvnost Fototipů zůstavá nízká – 3 962 návštěv (oproti 4 105 za předchozí týden). Mám teď dost velkou psací krizi…nějak mi to psaní vůbec nejde a musím se do toho hodně nutit. Už to trvá dost dlouho, měl bych s tím něco dělat :) Jinak jsem si byl v týdnu ve Fujifilmu vyzvednout další foťák k testování. Tak v dalším týdnu vydám alespoň nějakou mini recenzi.

V pátek mě pak čeká odjezd na Moravu. Takže mám před sebou náročné plánování, co všechno chci stihnout během mého pobytu tam :)

IMG_2979

Život na volné noze #86 – nový objektiv

Hlavní událost tohoto týdne bylo pořízení nového objektivu. Díky tomu nyní mohu nabídnout (po technické stránce) kvalitnější fotky a mám více možností při focení. Potřeba nového objektivu vznikla po přemýšlení nad obdobím podzim/zima a uvědomil jsem si, že se mi bude více než hodit. Pro ty, co se zajímají o focení, jedná se o objektiv Canon 85mm f/1.8. První postřehy jsem sepsal v tomto článku. Obrovskou zásluhu na tom má kamarád Honza, který to celé financoval. Bez jeho půjčky bych si nový objektiv nemohl dovolit a na klasickou půjčku bych si v mé současné situaci netroufl.

IMG_20130905_181718

S nadšením z nového vybavení jsem se pořádně pustil do focení. Ve čtvrtek večer jsem si objektiv přinesl domů a hned v pátek a sobotu jsem s nim nafotil kamarádky. A jsem z toho fakt nadšený, ty fotky jsou hned mnohem lepší :) V následujících týdnech se budu co nejvíce věnovat focení. Už mám domluvené focení na skoro celý týden dopředu. Minulý týden jsem zjistil, že v pohodě zvládnu i 3 focení za den, takže je potřeba to hezky rozjet. Průser byl, že jsem míval dříve dost velké prodlevy mezi jednotlivými foceními. A i když se nejedná vždy o placené zakázky, tak i takové focení formou TFP se zajímavými modelkami mi pomáhá získávat nové zakázky. Postupně roste i počet fanoušků na mé FB stránce. Jen musím zapracovat na tom, aby tam přibylo co nejvíce potencionálních klientů.

Bohužel jsem tento týden kvůli výše uvedeným okolnostem dost zanedbával Fototipy. Ty měly jen 4 105 návštěv (proti  5 079 návštěvám za předchozí týden).

V hlavě se mi rýsuje jeden foto projekt a přemýšlím nad tím, jak ho co nejlépe realizovat a vytěžit z něj maximum. Třeba se tím v příštím reportu pochlubím :)

Page 1 of 712345...Last »